Zjazd Krystyn wymyśliła Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, a później wicemarszałek Senatu, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. Imienniczki inicjatorki imprezy spotykają się i integrują w swoje imieniny, 13 marca. Po raz pierwszy zjazd Krystyn odbył się w 1998 r. w Katowicach, kolejne edycje wędrują po Polsce. W historii zjazdu nie było ani roku przerwy, nie licząc zjazdu online w 2020 roku - w czasie pandemii koronawirusa.
- W dniu 13 marca od 1998 roku kobiety różnych profesji o imieniu Krystyna spotykają się, aby wspólnie manifestować swoje święto. Pokazując, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, narodowość, sytuację rodzinną czy nadmiar obowiązków - mogą się spotykać. Zjazdom towarzyszy poznawanie polskich miast, ich historii, kultury, zabytków. Podczas każdego zjazdu Krystyny uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, koncertach, spektaklach teatralnych, operach, wydarzeniach folklorystycznych, wystawach - wymienia Krystyna Rozłonkowska, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek i liderka Klubu Krystyn Krakowskich.
Pochód Krystyn w zielonych kapeluszach
W Krakowie Zjazd Krystyn odbędzie się po raz drugi - wcześniej takie spotkanie zostało zorganizowane w stolicy Małopolski w 2002 r., uczestniczyło w nim wtedy prawie 500 Krystyn, które przyjechały w wiankach na głowie i z czerwonymi koralami na szyi.
W tym roku natomiast Krystyny - z całej Polski, ale i z zagranicy - zobaczymy w Krakowie w zielonych kapeluszach. Krystyny, które spotkają się po raz 27., przejdą w takich nakryciach głowy spod Barbakanu pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku 13 marca. To będzie główny dzień trzydniowego zjazdu, który odbywa się tym razem pod hasłem: "Kraków miastem Krystyn".
Program XXVII Zjazdu Krystyn w Krakowie
Kraków będzie miastem Krystyn przez trzy dni. Oto dokładny program:
12 marca
- Spotkanie Krystyn z profesorem Jerzym Bralczykiem w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa - godz. 10.30
- Zwiedzanie miasta z przewodnikami
- Wieczorem kolacja integracyjna Krystyn w restauracji "Awangarda” (wieczór poprowadzą Maria Zawała i Ireneusz Bieleninik, wystąpią Aleksander Martinez oraz Joanna Trafas z krakowskimi artystami) i wspólna zabawa Krystyn
13 marca
- Zwiedzanie Krakowa z przewodnikami (krakowskie muzea)
- O godz. 12.15 spotkanie ok. 400 Krystyn w jednakowych kapeluszach przy Barbakanie i wspólny przemarsz w towarzystwie orkiestry i Bractwa Kurkowego na Rynek Główny
- Złożenie wiązanki kwiatów wieszczowi Adamowi Mickiewiczowi przez Krystyny, pamiątkowe zdjęcie Krystyn
- O godz. 13 - powitanie Krystyn przez przedstawicieli miasta i zaproszonych gości przy pomniku Adama Mickiewicza
- Odegranie Hejnału Krystyn skomponowanego przez Janusza Bieleckiego
- Wieczór Krystyny spędzą w Operze Krakowskiej, gdzie o godz. 18.30 zobaczą operę "Nabucco" Giuseppe Verdiego
14 marca
- Godz. 10 - rejs statkiem po Wiśle pod hasłem "Kraków jakiego nie znacie"
- Godz. 11.30 - zwiedzanie Muzeum Krakowa z przewodnikiem
- Godz.12 - wyjazd autokarem do Wieliczki i zwiedzanie Kopalni Soli.
Do udziału w dorocznym imieninowym zjeździe (a szczególnie w przemarszu spod Barbakanu) zapraszane są wszystkie Krystyny - jak i małe Krystynki! - z Krakowa i okolic, a ponieważ 13 marca mają swoje święto także Bożeny - również one zachęcane są do dołączenia do tego kobiecego spotkania. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.zjazdkrystyn.com.pl.
Ile Krystyn w całej Polsce?
Według najnowszych danych z rejestru PESEL w Polsce są teraz ok. 403 tysiące Krystyn. Koniec stycznia br. imię to zajmowało 11. miejsce pośród imion żeńskich, które można najczęściej spotkać w naszym kraju. Obecnie nie jest często nadawane, ale - jak zauważają organizatorki Zjazdu Krystyn - na tych spotkaniach pojawia się ostatnio coraz większa grupa małych Kryś, w wieku ok. 8-10 lat.
Chcesz sprzedać mieszkanie? To musisz wiedzieć!
