– Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.
Wadowicka 8W w Krakowie: Kiosk z... badaniami

Uruchomienie stanowisk ds. profilaktyki i promocji zdrowia z kioskami profilaktycznymi to kolejna akcja prozdrowotna Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Takie punkty zostały stworzone we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ. W Małopolsce ma on swoje miejsce w sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie.
Zdrowotny doradca NFZ przy profilaktycznym kiosku

Przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia pracuje profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary medyczne w samoobsługowym kiosku profilaktycznym.
Profesjonalny kiosk zapewnia prywatność i bezpieczeństwo wszystkim osobom, które zdecydują się z niego skorzystać. Dotyczy to również obowiązujących zasad związanych z panującą epidemią. Kiosk po każdej wizycie jest dezynfekowany.

W specjalnym kiosku można m.in. zmierzyć:
- wzrost,
- masę ciała,
- indeks masy ciała, czyli BMI,
- ciśnienie tętnicze krwi.
Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest z kolei istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, można omówić z doradcą. Przedstawi on zakres norm dla każdego mierzonego elementu. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Udzielą natomiast informacji o programach profilaktycznych, podpowiedzą, jak skorzystać z „Profilaktyki 40 Plus”, zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 czy ułożyć zdrowy jadłospis z pomocą portalu diety.nfz.gov.pl. Konsultant pomoże również założyć profil zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta.
Małopolski NFZ: Profilaktyka to podstawa
- Kładziemy duży nacisk na edukację zdrowotną i promocję profilaktyki. To jeden z naszych priorytetów. Zależy nam, żeby wizyta w naszej sali obsługi klientów była dla mieszkańców regionu nie tylko szansą, by szybko i sprawnie załatwić formalności związane z ubezpieczeniem czy pobytem w sanatorium, ale również okazją do zadbania o swoje zdrowie. Stanowisko ds. profilaktyki powstało w naszym oddziale już w 2019 r., teraz dodatkowo zostało wzbogacone o intuicyjny kiosk profilaktyczny. Warto z niego skorzystać i sprawdzić, w jakiej formie jest nasz organizm – zachęca Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Aby skorzystać z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się za pośrednictwem strony internetowej małopolskiego NFZ rejestracja.nfz-krakow.pl/ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. Punkt jest czynny w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.
Z kiosku mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

