FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

„Prorok” opowiada historię prymasa Polski, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka.
Film jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, którego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie.
- Od kilku lat wiele osób namawiało mnie, by zrealizować film o Prymasie Tysiąclecia. Początkowo nie miałem do tego przekonania, ponieważ znałem tę postać bardzo powierzchownie i nie dostrzegałem w niej nic nadzwyczajnego. Dopiero około dwa lata temu postanowiłem przyjrzeć się bliżej Wyszyńskiemu i dostrzegłem, że jego osoba może i powinna inspirować w dzisiejszych czasach - mówi nam Michał Kondrat.
Fabuła filmu będzie dotyczyć wydarzeń z życia Prymasa Tysiąclecia z lat 1956-1970. To właśnie w tym czasie kardynał Wyszyński toczy pertraktacje z I Sekretarzem PZPR Władysławem Gomułką i premierem Józefem Cyrankiewiczem. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i wolność człowieka.
- W roku 1963 rozpoczyna się wzmożona akcja komunistycznych służb bezpieczeństwa przeciwko Prymasowi, która zostaje nazwana kryptonimem "Prorok". Sporo faktów dotyczących działań SB przeciwko Wyszyńskiemu zostało ujawnionych w ostatnim czasie. Część z nich znajdzie się w filmie - podkreśla Michał Kondrat.
Twórcy filmu, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, dotarli m.in. do stenogramów rozmów prymasa z przedstawicielami władz komunistycznych, Władysławem Gomułką i Józefem Cyrankiewiczem. Za sprawą zapisów tych rozmów, opracowano filmowe dialogi, dzięki czemu widzowie będą mogli zobaczyć, jak naprawdę wyglądały te rozmowy.
- Film "Prorok" ma na celu ukazanie kardynała Wyszyńskiego jako nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż jego przeciwnicy - podsumowuje Michał Kondrat.
W roli kardynała Stefana Wyszyńskiego wystąpi Sławomir Grzymkowski. Władysława Gomulkę zagra Adam Ferency, a Józefa Cyrankiewicza - Marcin Troiński. W filmie zobaczymy też Katarzynę Zawadzką, Michała Meyera, Bartosza Obuchowicza, Tomasza Sapryka, Karolinę Bruchnicką i Fabrizio Pugliese. Premiera "Proroka" została zaplanowana na wrzesień.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa