Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Chcą, by ulica Kasprusie była chroniona przez konserwatora zabytków

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Willa Czerwony Dwór na zakopiańskich Kasprusiach
Willa Czerwony Dwór na zakopiańskich Kasprusiach Łukasz Bobek
Chcą objąć ochroną konserwatorską kolejną dzielnicę pod Giewontem. Tym razem chodzi o Kasprusie – gdzie znajduje się m.in. Willa Atma i Willa Czerwony Dwór. - To miejsce wyjątkowo nie tylko pod względem układu urbanistycznego, ale także jeśli chodzi o historię naszego miasta – dowodzi Agata Nowakowska-Wolka z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Wniosek o ochronę Kasprusi pojawił się na posiedzeniu komisji urbanistyki rady miasta Zakopanego. - Już od dłuższego czasu nosiłam się z takim pomysłem. Bo jest to jednak ulica, która naprawdę zasługuje na ochronę. Szczególnie teraz w dobie, gdy zainteresowanie deweloperami naszym miastem jest bardzo duże – zaznacza Nowakowska-Wolak.

Kasprusie powstały jako trak pasterski – droga wewnętrzna do przysiółka zamieszkałego przez ród Gąsieniców-Kasprusiów. Był to szlak pasterski prowadzący do doliny Strążyskiej i na polany podreglowe – zaznacza Agata Nowakowska-Wolak. - Ta uliczka zachowała swój niezwykły wdzięk i układ tego starego traktu. Ten układ zachował się do dzisiaj. Ma ona niezwykły wdzięk. To stara, drewniana zabudowa z końca XIX i XX wieku. Z przepięknymi werandami, dachami, łukami domów. Wszystko to ma niemal pierwotny charakter pięknie rozwijającej się wioski podtatrzańskiej.

Ponadto jest ona związana z wieloma znanymi nazwiskami. Jest także ważna jeśli chodzi o historię Zakopanego. To m.in. w willi Czerwony Dwór Stefan Żeromski ogłosił powstanie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Jest tam także willa Atma związana z kompozytorem Karolem Szymanowskim. Ale oprócz tych dwóch budynków – już wpisanych do rejestru zabytków – jest wiele innych nieruchomości, które mają swój udział w tworzeniu historii Zakopanego.

Tatry. Kasprowy Wierch w jesiennej odsłonie. Ze szczytu mamy...

Natalia Skiepko, miejska konserwator zabytków pod Giewontem zaznacza, że te najcenniejsze obiekty na Kasprusiach już są w rejestrze. - Tam faktycznie pozostało jeszcze kilka chałup czy to w stylistyce góralskiej, czy w stylistyce szwajcarskiej. Są one jednak w dość złym stanie technicznym. Można się zastanowić, czy wpisanie tych chałup ma sens. Czy one spełniają aż tak mocno definicję zabytków, by za wszelką cenę je wpisywać? To trzeba wcześniej zbadać – zaznacza miejska konserwator. I dodaje, że sama ulica Kasprusie może nie wystarczyć, by objąć ją nowym wpisem obszarowym. Być może większe szanse miało by potraktowanie tej ulicy jako kontynuację ulicy Kościeliskiej, która jest już chroniona wpisem obszarowym.

Obecnie na terenie Zakopanego – oprócz ulicy Kościeliskiej – układ urbanistyczny chroniony jest przez konserwatora także na obszarze tzw. Parcel Urzędniczych. Niebawem wpisane zostaną dwa kolejne obszary. - Na ten moment trwają dwie procedury wpisu do rejestru. To jest wpis obejmujący ulice Sienkiewicza, Witkiewicza, Jagiellońską i częściowo Kościuszki. Trwa również procedura wpisu obszaru ulicy Chałubińskiego i Zamoyskiego. Chodzi o wpis w zakresie układu urbanistycznego – podsumowuje Natalia Skiepko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska