W lipcu br. powiat tatrzański wydzierżawił na okres 30 lata swoje dwa ośrodki turystyczne m.in. budynek Jasnego Pałacu i dom wypoczynkowy Wanta w Zakopanem spółce Polskie Koleje Linowe. Aby obiekty mogły nadal funkcjonować i przynosić zyski na rynku turystycznym, najpierw wymagają sporych nakładów finansowych. Pieniędzy na remont powiat nie ma. Fundusze ma zapewnić spółka PKL. Czynsz uzyskany z dzierżawny ma z kolei trafić do Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury. Te środki mają być przeznaczone na promocję kultury i regionu.
Według inwestora Jasny Pałac ma mnóstwo atutów. Leży bowiem w ścisłym centrum miasta. Zanim jednak budynek zacznie przynosić zyski, potrzebna jest gruntowna modernizacja wnętrza. Obecny układ pomieszczeń jest niefunkcjonalny. M.in. pokoje są za małe jak na dzisiejsze standardy. Ze wstępnym informacji PKL, po gruntownej modernizacji budynek miał zmienić się w nowoczesny hotel w stylu art-deco ze strefą spa.
- Czas odcisną na nim już swoje piętno. To budynek z lat 30. XX wieku. Funkcjonowanie tego pięknego budynku jest zagrożone głównie z powodu stanu technicznego stropów. Modernizacji wymaga także niszczejąca elewacja i pokrycie dachu. Trzeba zadbać o to, by nie pogłębiała się jego dewastacja - mówi Helena Buńda, szefowa Tatrzańskiej Agencji, która ma tam swoją siedzibę.
Ponieważ obiekt został wpisany do gminnej ewidencji zabytków, wszelkie prace modernizacyjne muszą być uzgadniane są z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zgodnie z wymogami inwestor przedłożyły koncepcją przebudowy budynku. - Wskazana przez konserwatora firma, rozpoczęła przygotowania do projektu przebudowy i modernizacji Jasnego Pałacu i najpierw uzyskała pozytywną opinię, a po dwóch tygodniach konserwator zmienił pogląd i dał negatywną – wyjaśnia Helena Buńda. To mocno zdziwiło inwestora.
– W złożonym wniosku projektanta przekonywał o złym stanie technicznym budynku, szczególnie kasetonowych stropów sali balowej, pokrytych sztukaterią, wspartych na kolumnach o bogato rzeźbionych głowicach kompozytowych - wyjaśnia Anna Karpiel- Semberecka z Urzędu Miasta Zakopane. - W budynku odbyła się wizji lokalna. Nie został dowiedziony zły stan techniczny budynku jaki był przedstawiony przez inwestora i projektanta - wskazuje urzędniczka.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków W Krakowie do rozpatrzenia przez niezależną komisję ekspertów. - Byliśmy przesłuchiwani przez Wojewódzką Radę Ochrony Zabytków co do naszych zamiarów modernizacyjnych i w efekcie mamy wniosek o wpisanie tego budynku do rejestru zabytków - mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański.
Komisja wydała postanowienie o wpisie do rejestru zabytków, ponieważ planowany zakres prac doprowadziłby ich zdaniem do zniszczenia struktury zabytkowej budynku. Choć przewidywana funkcja prestiżowego hotelu nie jest sprzeczna z zachowanym wystrojem, będącym wyrazem minionej epoki.
- Wpis ten traktowany jest przez służby konserwatorskie priorytetowo, aby nie utrudniać i nie przeciągać w czasie planowanych przez inwestora prac - zapewniają miejscy urzędnicy. - W tym wypadku zamierzenia inwestora muszą jednak ulec modyfikacji, innego podejścia do tematu.
Rozpoczęcie procesu wpisu zamyka jednak możliwość jakichkolwiek prac remontowych w Jasnym Pałacu. Jakiekolwiek roboty będą możliwe dopiero po zakończeniu wpisu. Na razie jednak nie wiadomo kiedy to może nastąpić.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
