Zakopiańska skocznia narciarska jest usytuowana na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach Zachodnich. Jej projektantem był architekt krakowski Karol Stryjeński, który jednak był związany z Zakopanem - był dyrektorem Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. W 1922 roku powstał pierwszy tzw. plan regulacyjny w mieście. To on dopuszczał budowę obiektu sportowego w rejonie Krokwi. Rok później powstała spółka „Park Sportowy”. Jej celem była m.in. budowa „wielkiej odskoczni” w Zakopanem.
Już wtedy podkreślano liczne korzyści dla Zakopanego z tytułu budowy tego obiektu. Wielka Krokiew miała idealne położenie -niedaleko centrum Zakopanego. Ponadto miała to być skocznia, na której można by osiągać długości skoków znacznie przekraczające 40 m.
Prace przy budowie skoczni rozpoczęły się jeszcze w 1923 roku. Roboty rozpoczęły się od obmurowania skarpy na rozbiegu, wzmocniony został teren, poprawiony rozbieg, a także podniesiono zeskok do 38 stopni. Budowę skoczni w znacznym stopniu finansowało wojsko. To na pewno pozwoliło na szybkie zakończenie budowy. Prace zakończono w 1924 roku. Obiekt został otwarty 22 marca 1925 roku. Na otwarcie obiektu odbyły się pierwsze zawody. W konkursie zwyciężył Stanisław Gąsienica.
Od tego czasu skocznia na Wielkiej Kroki jest miejscem gdzie rozgrywają się zawody o Puchar Świata w skokach narciarskich. Tu w czerwcu 1997 roku odprawił mszę świętą papież Jan Pawła II. Było to najważniejsze wydarzenie w historii Zakopanego.
Obecnie główna skocznia pod Giewontem przeszła gruntowną modernizację. To nowoczesny obiekt, gdzie można rozgrywać najważniejsze na świecie zawody sportowe. W styczniu 2023 roku znów będzie tam gościł Puchar Świata, a w czerwcu 2023 - zawody w skokach na igelicie w ramach III Igrzysk Europejskich.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
