Bieszczady, Jezioro Solińskie oraz zapora ze względu na swój charakter – połączenie natury z techniką – przyciągają od lat wielu turystów. Polskie Koleje Linowe właśnie w tej wyjątkowej lokalizacji tworzą atrakcyjną ofertę turystyczną, która już niebawem pozwoli zobaczyć bieszczadzkie krajobrazy z nowej perspektywy - wysokości wagonika kolei gondolowej i wieży widokowej.
Na półtorakilometrowej trasie przejazdu koleją gondolową, zaczynającej się od strony deptaka nad zaporą w stacji Plasza, aż do Góry Jawor będzie można oglądać spektakularne widoki na panoramę Bieszczad, w tym Jezioro Solińskie.
Na trasie kolei gondolowej znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach. Dlatego pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać niezwykłe krajobrazy, jezioro oraz monumentalną solińską zaporę z różnych wysokości. Podpory są już gotowe, w tym podpora nr 3 - licząca 75 metrów - to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Wraz z nią zostały postawione także pozostałe cztery podpory – o wysokości 48, 28, 19 i 17 metrów.
- Solina dzięki pięknej przyrodzie Bieszczad i monumentalnej zaporze, a już wkrótce, także kolei widokowej pokaże nam, jak ogromną siłę natury ma to miejsce. Chcemy zadbać o każdy szczegół tak, by nowa atrakcja turystyczna w Solinie była sposobem na poznanie i odkrycie tego miejsca na nowo i z innej perspektywy – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
Prace związane z powstaniem nowego ośrodka w Solinie prowadzone są zgodnie z planem. Powstały już budynki obu stacji, a także wszystkie podpory kolei gondolowej. W kolejnych etapach budowy planowane są prace związane z rozciąganiem liny kolei. Będzie to wyjątkowy etap powstawania kolei widokowej nad Soliną i bardzo nowoczesna oraz ciekawa część prac montażowych podczas budowy ośrodka turystycznego PKL w Bieszczadach. Podczas montażu i rozciągania liny kolei zostaną wykorzystane wyjątkowe technologie. Za pomocą nowoczesnego i specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm, za nią kolejno liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Dopiero po tym etapie zakładana i zamontowana będzie właściwa lina, na której w przyszłości poruszać będą się gondole kolei PKL. Te bardzo specjalistyczne prace nad zaporą w Solinie będą prowadzone jeszcze w tym roku.
W przyszłym roku zaplanowane zostało dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina. Zgodnie z planem nowy ośrodek PKL nad Soliną dostępny będzie dla turystów już latem przyszłego roku.
PKL prowadzi swoje ośrodki w Tatrach, Beskidach i Pieninach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzyna Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Właściciele spółki jest Polski Fundusz Rozwoju.
Nowy odcinek zakopianki zostanie otwarty w listopadzie! Zoba...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
