Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopiański dworzec zmienia się. Stacja Zakopane - nowe miejsce sztuki pod Giewontem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W Zakopanem powstała Stacja Zakopane - nowe miejsce na kulturalnej mapie Zakopanego. Znajduje się w budynku na terenie dworca kolejowego
W Zakopanem powstała Stacja Zakopane - nowe miejsce na kulturalnej mapie Zakopanego. Znajduje się w budynku na terenie dworca kolejowego Łukasz Bobek
Zakopiański dworzec kolejowy zmienia się w centrum kultury. W budynku, gdzie znajduje się informacja turystyczna otwarto nową galerię Stacja Zakopane. Pierwsza wystawa poświęcona została Zakopanemu i Sopotowi.

Stacja Zakopane powstała w budynku, gdzie dawniej znajdowały się gabinety lekarskie i mieszkania. Gdy miasto skomunalizowało te nieruchomości, pozyskało środki i podjęło się remontu. Oba budynki zostały wyremontowane, w głównym znalazły się kasy biletowe, poczekalnia dla podróżnych. W drugim, mniejszym budynku, powstało centrum informacji turystycznej, siedzibę znalazło Zakopiańskie Centrum Kultury, przeniosła się tam także straż miejska. Nadal jednak sporo miejsca pozostawało niezagospodarowane.

Teraz to się zmieniło. W mniejszym budynku powstało nowe miejsce na kulturalnej mapie Zakopanego – Stacja Zakopane. To przestrzeń wystawiennicza na górnej kondygnacji, a w piwnicach – kawiarnia ze sceną.

- Ożywiamy to miejsce w ten sposób jak to było dawniej. To jedna cząstka tego co będzie za miesiąc, dwa. Cały ten rejon dworca ma być nie tylko miejscem dla podróżnych z kasami biletowymi, czy poczekalnią. Ale także z kulturą. Stąd galeria, kawiarnia, stąd centrum informacji turystycznej, gdzie można kupić prawdziwe pamiątki z Zakopanego, a nie z Chin. Niedługo z kolei, w budynku obok, powstanie medioteka – zapowiada Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Dodaje on, że na reszcie Zakopanego nie będzie musiało się… wstydzić dworca.

Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury, zaznacza, że będzie to trzecie najważniejsze miejsce kultury pod Giewontem – obok Miejskiej Galerii Sztuki i Czerwonego Dworu.

- Zapraszamy tutaj przede wszystkim turystów, ale i miejscowych ludzi. Mamy nadzieję, że to miejsce wypełni taką lukę, miejsca dla młodych ludzi. Liczymy, że oni będą głównie odbiorcami i użytkownikami tego miejsca – mówi Beata Majcher.

Na początek działalności Stacji Zakopane otwarto wystawę „Turyści i kuracjusze”, czyli opowieść o dwóch miastach – o Zakopanem i Sopocie.

- To opowieść o niezwykłych miastach. Położone na dwóch krańcach Polski, od dekad kojarzą się z odpoczynkiem, ale też z życiem kuracyjnym i sanatoryjnym. Zgodnie z tytułem, wystawa jest spojrzeniem na Zakopane i Sopot z perspektywy zarówno turysty, jak i kuracjusza – informują organizatorzy wystawy. - Ekspozycje są zachętą do odwiedzenia obu miast i przypomnienia, że życie kuracyjno-sanatoryjne rządziło się swoimi prawami, modami i rytmem.

Wystawa otwarta została w wyjątkowym roku. W 2023 przypada bowiem 200 lat kurortu Sopot, 90 lat praw miejskich Zakopanego i 30 lat partnerstwa obu miast.

Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała uchwycił na zdjęciach rodzinę niedźwiedzią w Dolinie Kościeliskiej

Niedźwiedzia rodzina w Tatrach. Małe niedźwiadki z zaciekawi...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska