Nowa wizja dla Zalewu Bagry - zobacz wizualizacje
Architekci z biura Ekstrakt przypominają na wstępnie, że prawie dwie dekady temu miasto planowało stworzenie trasy Nowopłaszowskiej prowadzonej ulicą Saską. W międzyczasie powstał miejscowy plan zagospodarowania terenu (mpzp), w którym ten teren ma przeznaczenie pod budowę drogi głównej łączącej Lipską z Wielicką. A to generowałoby spory hałas nad zalewem, miejscem wypoczynku.
Od tego czasu wybudowano tylko estakadę tramwajową. Natomiast w ostatnich latach równolegle z planowaniem Nowego Miasta zaczęto projekt Trasy Nowobagrowej, która ma pełnić rolę części obwodnicy Krakowa. Jej przebieg planuje się po wschodniej stronie zalewu, a przedstawione opinii publicznej warianty projektowe zakładają, że Saską (pomiędzy Lipską i Nowohucką) puszczony zostanie tylko szybki tramwaj w kierunku Czyżyn. Teren będzie jeszcze lepiej skomunikowany komunikacją zbiorową z dużą częścią Krakowa. Niestety w planie miejscowym teren pozostał połączeniem z planowaną obwodnicą.

"Dlatego właśnie przedstawiamy alternatywną wizję dla tego miejsca bez niepotrzebnej nitki drogi, której funkcję pełnić ma trasa Nowobagrowa, łącząca Czyżyny, Płaszów i Wielicką, ale nie po tej stronie zalewu. Skrót w postaci trasy Nowopłaszowskiej w praktyce byłby tylko odciążeniem zjazdu z ulicy Nowohuckiej w ulicę Wielicką, a spowodowałby wzmożony ruch w miejscu, które ma ogromny potencjał miastotwórczy" - zaznaczają architekci.
Przyznają, że w idealnym scenariuszu zakładają otrzymanie od miasta zlecenia na projekt urbanistyczny, a w konsekwencji wykonanie nowego planu miejscowego dla tego rejonu. W przyszłości nie wykluczają możliwości współpracy przy projektowaniu przestrzeni wspólnych / obiektów użyteczności publicznej
"Perspektywa jest jednak bardzo długa. Zdajemy sobie sprawę, że to w jakim procencie w przyszłości teren zostanie zaprojektowany jako park, a w jakim obszar wielofunkcyjny może zależeć od miasta i konsultacji społecznych. Nasza koncepcja jest próbą wyważenia charakteru rekreacyjnego z miejskim" - zaznacza biuro Ekstrakt.
Przypomina też, że w okolicy buduje się już kompleks The Park, natomiast przy ulicy Saskiej wybudowano wiele budynków wielorodzinnych. Obszar wielofunkcyjny byłby świetnym dopełnieniem nowopowstającej dzielnicy, która byłaby dużo bliżej centrum niż Nowe Miasto Kraków.
Opis projektu dla Bagrów
"Projekt przebudowy urbanistycznej Płaszowa oferuje alternatywną wizję nabrzeża zalewu. Odbiega ona od pierwotnego planu stworzenia w tym miejscu drogi łączącej ulicę Lipską z planowaną obwodnicą. Zamiast tego projekt zakłada stworzenie różnych funkcji, w tym mieszkań, obiektów rekreacyjnych, biur, szkoły i centrum kultury. Wszystkie miałyby być połączone pętlą z zalewem. To innowacyjne podejście ma na celu stworzenie bardziej zrównoważonego, skoncentrowanego na ludziach i harmonijnego środowiska.
Przestrzeń publiczna będzie służyć jako przyjazna dla pieszych sieć, łącząca różne obszary dzielnicy. Zostanie ona zaprojektowana z terenami zielonymi, miejscami do siedzenia i malowniczymi punktami widokowymi, oferując mieszkańcom przyjemną i bezpieczną trasę do przemierzania dzielnicy, aby mogli cieszyć się naturalnym pięknem zalewu.
Obiekty rekreacyjne będą strategicznie rozmieszczone w całej dzielnicy, zapewniając możliwości wypoczynku i rekreacji. Zaprojektowanie basenów zwiększa możliwości relaksu w bezpiecznych warunkach, umożliwiając mieszkańcom ochłodzenie się w spokojnej okolicy nad zalewem, która jest w tej chwili wyłączona z użytku. Publiczna pętla służy mieszkańcom i gościom jako ścieżka do odkrywania tych udogodnień rekreacyjnych, poprawiając łączność i zachęcając do interakcji społecznych.
Przestrzenie publiczne będą służyć jako punkty spotkań, miejsca organizacji wydarzeń kulturalnych, targów i innych działań społecznych, sprzyjając poczuciu przynależności i wspólnym doświadczeniom wśród mieszkańców.
Zabudowa mieszkaniowa projektu zakłada stworzenie zróżnicowanej i integracyjnej społeczności. Przemyślanie zaprojektowane jednostki mieszkalne zostaną płynnie wkomponowane w naturalny krajobraz, oferując mieszkańcom zapierające dech w piersiach widoki na zalew. Bliskość osiedla do pętli zapewnia łatwy dostęp do przestrzeni rekreacyjnych oraz sprzyja zdrowemu i aktywnemu trybowi życia.
Edukacja będzie jednym z ważniejszych elementów kompleksu. Dzięki temu dzieci będą miały łatwy dostęp do wysokiej jakości edukacji w bezpiecznym i przyjaznym dla pieszych środowisku, zmniejszając potrzebę długich dojazdów do pracy i poprawiając ogólną jakość życia w dzielnicy.
Sercem projektu będzie centrum kultury, które będzie pełniło rolę centrum artystycznej ekspresji i wymiany kulturalnej. Znajdą się w nim przestrzenie wystawiennicze, miejsca występów, galerie i obiekty edukacyjne, dając mieszkańcom i odwiedzającym możliwość angażowania się w różne formy sztuki i wydarzenia kulturalne.
Projekt obejmie również przestrzenie biurowe, sprzyjając środowisku życia, pracy i zabawy, które zmniejsza potrzebę długich dojazdów. Integrując miejsca pracy w dzielnicy, mieszkańcy będą mieli dogodny dostęp do możliwości zatrudnienia, promując zrównoważony i zrównoważony styl życia.
Nowe punkty wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego

- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów