Czytaj także: Zmiany w PKP Oświęcim. Cichy protest maszynistów?
Dla przeciętnego zjadacza chleba, w tym przypadku smacznej rybki, oznacza to, że więcej nie powinien się już naciąć. Dotąd zdarzały się przypadki, że nieuczciwi handlarze sprzedawali przed świętami zwykłe karpie podszywając je pod te z Zatora. A różnica jest kolosalna. Teraz za taki proceder grozi wysoka grzywna, a nawet areszt!
Zatorski karp jest specyficzny. Powstał ze skrzyżowania czystej linii karpia zatorskiego z odmianą węgierską, jugosłowiańską, gołyską i izraelską. Charakteryzuje się wysokim grzbietem, małą głową i oliwkowym lub oliwkowo-niebieskim kolorem. Jest bardzo umięśniony. Mięso pozbawione jest zapachu mułu, a przy tym niezwykle delikatne.
Decyzja Unii Europejskiej o wpisaniu zatorskiego karpia na listę nazw chronionych póki co daje monopol w hodowli tych ryb Rybackiemu Zakładowi Doświadczalnemu oraz Zatorskiemu Towarzystwu Wędkarskiemu. To one założyły konsorcjum producenckie, które starało się o stosowne uprawnienia.
- Wniosek trzeba było potwierdzić badaniami naukowymi, które potwierdziły unikatowość zatorskiego karpia - mówi Zbigniew Biernat, burmistrz Zatora. - Po uzupełnieniach ostateczna wersja wniosku została pozytywnie zaopiniowania i zaakceptowana - dodaje.
Starania o prawną ochronę nazwy karpia zaczęły się jeszcze w kwietniu 2007 roku. Zawiązała się wówczas Lokalna Grupa Producencka Karpia Zatorskiego. Najpierw wniosek musiał przejść przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a następnie trafił do urzędników w Brukseli.
Teraz obszar geograficzny produkcji karpia zatorskiego obejmuje 134 kilometry kwadratowe. Hodowcy z innych terenów nazwy zatorski karp nie użyją. Chyba, że chcą się narazić policji.
- Baca z Poronina za kilka fałszywych oscypków dostał 5 tys. złotych grzywny - mówi Zbigniew Biernat. - Karpia, zwłaszcza przed świętami, sprzedają w dużych ilościach, więc i kary mogą być dużo większe - dodaje.
Oprócz zatorskiego karpia na unijnej liście produktów zastrzeżonych są m.in. bryndza podhalańska, oscypek i truskawka kaszubska.
Kraków: Nauka tańca na rurze [ZDJĘCIA]
Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**