FLESZ - Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia
W ostatnich miesiącach nie ustawał w pracach nad „Wielką encyklopedią Krakowa” i utworzeniem siedziby Biblioteki Kraków na terenie dzielnicy Wesoła. Od czterech lat pozostawał także jej dyrektorem.
Trudno opisać, jak wiele Kraków zawdzięcza Stanisławowi Dziedzicowi - napisał w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - To prawie dwie dekady ważnych przedsięwzięć krakowskiej kultury, narodziny i rozwój najważniejszych krakowskich instytucji, utworzenie nowych oddziałów Muzeum Krakowa, MOCAK-u, nowych obiektów teatralnych, ośrodków i centrów kultury. To także ważne krakowskie festiwale czy, ostatnio, połączenie Biblioteki Kraków, której w ostatnich latach Stanisław Dziedzic był dyrektorem i której nadał ważną rolę w naszym mieście. (...) Zawsze mogłem na Niego liczyć i z wdzięcznością myślę o wszystkich Jego dokonaniach. Trudno mi się pogodzić z tą przedwczesną śmiercią
Stanisław Dziedzic był wybitnym znawcą literatury oraz historii sztuki, szczególnie sakralnej, autorem kilkudziesięciu książek oraz setek artykułów. Znaczna część jego publikacji dotyczyła historii literatury polskiej, fenomenu artystycznego i duchowego Krakowa oraz Ziemi Krakowskiej, zarządzania kulturą oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. "Przede wszystkim szlachetny, dobry i mądry Człowiek", "Życzliwy, pomocny, potrafił zawalczyć o kulturę w Krakowie, gdy było trzeba" - żegnają go przyjaciele.
Biblioteka Kraków poinformowała na swojej stronie, że przyczyną śmierci jest koronawirus.
- Rozmawiałam z nim dwa tygodnie temu na temat jego projektów. Prosił, abym z prezentacją na niego zaczekała, jak się lepiej poczuje, bo chce sam, osobiście je zaprezentować
- przyznała na Facebooku Radna Miasta Małgorzata Jantos.
Stanisław Dziedzic urodził się w 1953 roku w Dąbrowie, ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia z zakresu zarządzania zasobami pracy na Akademii Ekonomicznej. Zawód dziennikarza łączył z pracą pedagogiczną. W latach 1998–2000 był wicedyrektorem Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2004 do 2016 dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Od stycznia 2017 r. kierował Biblioteką Kraków, której był twórcą. Był także członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
- Uważajcie na świąteczny makowiec! Wydano pilne ostrzeżenie!
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Na Kasprowym Wierchu pusto jak nigdy. Turystów brak. A widoki olśniewające!
- Płace w Krakowie: w których branżach zarabia się najlepiej, a w których najgorzej?
