"Dwa cykle" to druga z serii indywidualnych wystaw Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u. Oparta w całości na pracach ze zbiorów Muzeum, będzie prezentować dwa najwcześniejsze cykle fotograficzne artysty: "Obiekt podwójny" i "The Secret Performance".
Punktem odniesienia wystawy "Nikifory" jest Nikifor Krynicki. Pozostali twórcy, których dzieła znajdą się na wystawie, reprezentują podobną do Mistrza z Krynicy postawę światopoglądową oraz twórczą.
"Młody Izrael" to pierwsza zagraniczna wystawa w Galerii Re. Prezentuje prace wideo młodych artystów z Izraela – Nadava Bin-Nuna i Bena Hagariego.
We wtorek 24 lutego o godzinie 18 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Logiczna emocja. Współczesna sztuka japońska". Prezentowane są na niej prace 13 japońskich artystów, wykonane w takich mediach jak: fotografia, malarstwo, rysunek, manga, rzeźba, instalacja, obiekt, wideo, ceramika i plakat. Oprowadzanie odbędzie się w języku polskim z udziałem kurator Delfiny Jałowik.
Po oprowadzaniu odbędzie się spotkanie z artystą Akihisą Hiratą, którego pracę Häm prezentujemy na wystawie. Instalacja Hiraty to skomplikowana struktura z plastikowych słomek. Poprzez tytuł odwołuje się do życia – „häm” to jeden ze składników hemoglobiny. Praca stanowi model, który ma oddawać potencjał architektury XXI wieku. W projektach Hiraty widoczne są zainteresowanie matematyką i światem organicznym. Tworzone przez niego formy mają wewnętrzną logikę, jednocześnie obrazując stan wolności.
Akihisa Hirata (ur. 1971 w Osace) – architekt, adiunkt na Uniwersytecie Tohoku, wykładowca na uniwersytetach w Kioto i w Tokio. W 1997 roku Hirata ukończył Uniwersytet Kioto, w 2005 roku założył własne biuro architektoniczne. Siedem lat później został nagrodzony Złotym Lwem na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji jako współtwórca wystawy Architecture. Possible here? Home-for-all. W 2013 roku podczas Milan Design Week zaprezentował zaprojektowaną dla Lexusa instalację Amazing Flow, innym jego ważnym projektem jest instalacja Photosynthesis dla firmy Panasonic z 2012 roku, również prezentowana w Mediolanie. Projekty Hiraty konsekwentnie dążą ku formie organicznej. W przeciwieństwie do architektury tworzonej wyłącznie poprzez interwencję w przestrzeń, proponuje model „splatania” ze sobą elementów natury.
Spotkanie Akihisą Hiratą odbędzie się w języku angielskim. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
W piątek 27 lutego o godzinie 11 MOCAK zaprasza seniorów na oprowadzanie po wystawach "Logiczna emocja. Współczesna sztuka japońska" oraz "Nikifory", połączone ze wspólną interpretacją wybranych prac i rozmową na temat współczesnych funkcji sztuki.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: [email protected] lub tel. 12 263 40 29.
****
"Biała przestrzeń"
W niedzielę 1 marca o godzinie 12 MOCAK zaprasza dzieci w wieku od 5 do 11 lat na warsztaty towarzyszące najnowszym wystawom czasowym, w szczególności "Dwa cykle" Mikołaja Smoczyńskiego oraz "Logiczna emocja. Współczesna sztuka japońska". Uczestnicy zajęć zapoznają się z terminem white cube (biały sześcian), a także zastanowią nad symboliką zimy, poszukując jej w przestrzeni Muzeum. W czasie warsztatów dzieci dowiedzą się, czym jest kontrast i monochromatyzm, oraz stworzą prace inspirowane tematem zajęć.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: [email protected], tel. 12 263 40 29.