Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 lat temu rozpoczęto budowę Kopca Kościuszki. Dziś u stóp kopca działalność zainaugurowało Muzeum Kościuszkowskie [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Obchody jubileuszowe 200-lecia Kopca Kościuszki rozpoczęło uroczyste otwarcie nowego Muzeum Kościuszkowskiego.
Obchody jubileuszowe 200-lecia Kopca Kościuszki rozpoczęło uroczyste otwarcie nowego Muzeum Kościuszkowskiego. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Mija 200 lat od kiedy na wzgórzu Sikornik rozpoczęto budowę Kopca Kościuszki - symbolicznej mogiły i pomnika pamięci Tadeusza Kościuszki. 200-lecie istnienia obchodzi w tym roku również opiekujący się Kopcem Komitet. Obchody jubileuszowe rozpoczęło uroczyste otwarcie nowego Muzeum Kościuszkowskiego.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Kopiec Kościuszki to jedno z tych miejsc Krakowa, które stało się symbolem miasta, które zna nie tylko każdy mieszkaniec, ale też miejsce, do którego zmierzają turyści.

- Kraków wzbogaca się o kolejne miejsce, które będzie nowym symbolem miasta - mówił Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa podczas uroczystości inauguracji obchodów 200-lecia Kopca Kościuszki oraz otwarcia Muzeum Kościuszkowskiego, które odbyły się w piątek, 16 października.

200 lat temu na wzgórzu Sikornik rozpoczęto budowę Kopca Kościuszki – symbolicznej mogiły i pomnika pamięci Tadeusza Kościuszki. 16 października 1820 roku odbyła się uroczystość założenia podstawy pomnika, który następnie budowano ze składki narodowej Polaków ze wszystkich zaborów.

W uroczystości wzięły udział władze Rzeczypospolitej Krakowskiej, przedstawiciele kapituły katedralnej wawelskiej i senatu uniwersyteckiego, przedstawiciele wszystkich stanów społecznych z Krakowa i z innych ziem Polski pod zaborami. Chłopi przywieźli ziemię z pola bitwy pod Racławicami. Prace zakończyły się po trzech latach 25 października 1823 r.

Gdy odzyskanie Wawelu stało się faktem, w 1905 r. żołnierze austriaccy zaczęli opuszczać wzgórze. Z kolei już w 1904 r. Stanisław Wyspiański z architektem Władysławem Ekielskim zaczęli tworzyć wizję dla Wawelu. Zgromadzili zdjęcia, wykonali rysunki. Postanowili, że nie będą w swoim projekcie ingerować w zabytkową architekturę wzgórza wawelskiego – z wyjątkiem dawnych królewskich stajni i wozowni, przekształconych już przez Austriaków. W projekcie dla wzgórza pozostały istniejące mury forteczne, natomiast autorzy nowej wizji usunęli z nich krenelaże.

Tak mógł wyglądać Wawel. Wizjonerski projekt Stanisława Wysp...

- Inaugurujemy dzisiaj 200. rocznicę Kopca Kościuszki i jego Komitetu, a równocześnie zamykamy bardzo poważny projekt inwestycyjny, który realizowaliśmy przez kilka ostatnich lat – utworzenie pod Kopcem muzeum Kościuszki. Otwarcie tego muzeum jest spełnieniem tęsknot Komitetu pielęgnowanych przez nas od początku naszego istnienia. Już pierwszy prezes Komitetu – gen. Franciszek Paszkowski – przywiózł z Solury pamiątki po Kościuszce, właśnie z myślą o utworzeniu muzeum - mówił podczas konferencji prasowej prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie.

Najważniejszą częścią nowego muzeum, które powstało z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, jest multimedialna i interaktywna wystawa „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, przygotowana przez Adventure Multimedialne Muzea, na podstawie elementów scenariusza dr Michała Niezabitowskiego.

Muzealna ścieżka Kościuszki prowadzi od rodzinnego domu w białoruskiej Mereczowszczyźnie, do Szkoły Kadetów w Warszawie, przez Filadelfię i lata wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wojnę z Rosją w obronie Konstytucji 3 Maja, aż na krakowski Rynek - miejsce przysięgi i rozpoczęcia powstania i pole bitwy pod Racławicami.

Wątki z życia Kościuszki zamknięto w kapsułach pamięci, które wzbogacone zostały efektami dźwiękowymi i wizualnymi.

Opowieść o Kościuszce tworzą też cenne eksponaty, m.in. oryginalne drzwi do dworu w Miłocicach, gdzie Tadeusz Kościuszko odpoczywał po bitwie pod Racławicami i napisał raport do narodu o zwycięstwie, czy ryngraf z Matką Boską Częstochowską, który według tradycji do niego należał. Na wystawie znalazł się też pierścionek z wizerunkiem Kościuszki z 1792 roku oraz wierne repliki przedmiotów toczonych w drewnie przez samego bohatera wystawy, jego szabli, munduru kadeta Szkoły Rycerskiej, odznaczeń czy żeton, który Kościuszko przywiózł z podróży do Stanów Zjednoczonych.

Amulety, futro z maskonurów i ścięgna reniferów. Intrygująca...

- Otwieramy dziś miejsce, które wywodzi się z przeszłości, ale jest nakierowane na przyszłość. Nie boimy się o przyszłość Kopca Kościuszki. Mamy tu część komercyjną, kulturalno – edukacyjną, monumentalny Kopiec – miejsce sacrum, a w trakcie realizacji ogromny kompleks rekreacyjno – parkowy w ruinach dawnego bastionu. To miejsce będzie żyło przez kolejne pokolenia – mówił dr Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W nowym muzeum znalazły się także trasa edukacyjna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ogród kościuszkowski, wykonana z brązu makieta Kopca Kościuszki i fortu, plac zabaw dla najmłodszych oraz biblioteka kościuszkowska – unikatowy księgozbiór zakupiony dzięki staraniom Komitetu.

Nowe Muzeum Kościuszkowskie i inwestycja z nim związana zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, przy wsparciu środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz środków własnych Komitetu Kopca Kościuszki. Jej koszt to prawie 13,5 mln zł.

Podczas inauguracji obchodów 200-lecie istnienia Kopca Kościuszki pamiątkowe medale autorstwa prof. Czesława Dźwigaja i okolicznościowe dyplomy wręczył osobom zasłużonym dla budowy Muzeum Kościuszkowskiego prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie prof. Mieczysława Rokosz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska