https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Amfiteatr w Krynicy oficjalnie otwarty. Na tę inwestycję uzdrowisko czekało od lat!

Alicja Fałek
Klaudia Kulak
Koncert zespołu Kroke rozpoczął oficjalnie działalność amfiteatru w Krynicy-Zdroju
Koncert zespołu Kroke rozpoczął oficjalnie działalność amfiteatru w Krynicy-Zdroju Klaudia Kulak
Na takim obiekt Krynica-Zdrój czekała od lat. W krajobraz uzdrowiska wpisał się niezwykły amfiteatr, który już stał się centrum wydarzeń kulturalnych. W piątek, 23 sierpnia, odbyło się jego oficjalne otwarcie. Wydarzenie uświetnił zespół Kroke.

O budowie zadaszonego amfiteatru w Krynicy mówiło się już od lat. Takiego miejsca brakowało w uzdrowisku. Dotychczas na potrzeby organizacji wydarzeń kulturalnych wykorzystywano rozkładaną scenę, ale był to substytut prawdziwego amfiteatru, którym dysponuje większość miast w Małopolsce.

- Nie mieliśmy sceny, gdzie mogłyby odbywać się koncerty, eventy czy festiwale. Budowa amfiteatru otwiera przed nami nowe horyzonty. Amfiteatr ma 1000 miejsc, 300 z nich jest zadaszonych - mówił dla „Gazety Krakowskiej” burmistrz Piotr Ryba.

Amfiteatr w Krynicy-Zdroju został wybudowany przy ul. Nikifora Krynickiego, w pobliżu dolnej stacji kolei na Górę Parkową. Ma zadaszoną scenę o powierzchni 100 mkw. Zadaszona część nawiązuje do krynickich willi przy Bulwarach Dietla. Amfiteatr został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Saneccy z Krakowa.

- Oddanie do użytku amfiteatru pozwoliło nam w końcu w okresie letnim na stałej scenie plenerowej organizować wydarzenia kulturalne i rozrywkowe - przyznaje Piotr Ryba, burmistrz uzdrowiska.

Amfiteatr w Krynicy wybudowała firma ERBET z Nowego Sącza. Wartość kontraktu opiewała na 19,5 mln złotych. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie z programu "Polski Ład" na kwotę 9,9 mln złotych, a pozostałe środki dołoży z budżetu, na co zgodę we wrześniu ubiegłego roku wyraziła rada miasta.

Choć pierwszy koncert w amfiteatrze odbył się 11 sierpnia w ramach Festiwalu im. Jana Kiepury, to oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło w piątek, 23 sierpnia. Na scenie zagrał krakowski zespół Kroke, który ściągnął tłum. Grupa powstała w 1992 roku i założyła ją trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Początkowo grali głównie muzykę klezmerską, następnie zaczęli czerpać z różnych gatunków, sięgając też po inspiracje z muzyki etnicznej całego świata. Wzbogacając je o autorskie improwizacje, przez lata grania na scenach stworzyli swój własny styl, który docenili inni znani artyści. Utwór "The Secrets of The Life Tree" w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha "Inland Empire". Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion, Peter Gabriel sprawił, że grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Zespół ma też na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, która zaowocowała płytą "East Meets East".

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska