Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Aria dla atlety" w ramach cyklu "Krótka historia polskiego kina" w krakowskich kinach studyjnych we wrześniu

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Aria dla atlety"
"Aria dla atlety" Materiały prasowe
Imponujący stroną plastyczną głośny debiut, radykalnie odchodzący od estetyki "kina moralnego niepokoju". Nagradzany w Polsce i za granicą film Filipa Bajona "Aria dla atlety" będzie można zobaczyć 4 września w Kinie Pod Baranami, 10 września w kinie Agrafka, 16 września w kinie Kika, 20 września w kinie Paradox i 27 września w kinie Mikro. Pokazy są częścią ogólnopolskiego przeglądu "Krótka historia polskiego kina", który potrwa do listopada.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 30. XX wieku, gdy Władysław Góralewicz - wielbiciel muzyki operowej i zarazem były mistrz świata zapasów, przekazuje operze swoją imponującą kolekcję nagród. Przy tej okazji udziela wywiadu i wspomina własne życie. Jego opowieść przenosi widzów do XIX wieku, kiedy to Góralewicz, jako młody galicyjski chłopak, zaczynał występować w budach jarmarcznych oraz podrzędnych cyrkach.

Obok Krzysztofa Majchrzaka, odtwórcy roli Góralewicza, w filmie wystąpili m.in.: Wojciech Pszoniak, Roman Wilhelmi i Pola Raksa.

Debiut Filipa Bajona zachwycił widzów i krytyków nieposkromioną wyobraźnią, plastycznością wizji i odmiennością od tego, co proponowało polskie kino w okresie "moralnego niepokoju". Film przywoływał estetykę malarstwa i grafiki przełomu wieków, a awanturnicza historia z mnóstwem fascynujących bohaterów budziła skojarzenia z filmami Federico Felliniego i Kena Russella.

W "Arii dla atlety" dopatrywano się odwołań do ważnych prądów filozoficznych epoki modernizmu, traktowano film również jako opowieść o kulturowych przełomach - o świecie, w którym coraz większą rolę pełnią wynalazki takie jak kinematograf, radio czy samochód. Debiut Filipa Bajona inspirowany był biografią zapaśnika Zbyszka Cyganiewicza i jego wspomnieniami "Na ringach całego świata".

"Krótka historia polskiego kina" to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza.

Każdy z seansów poprzedzony jest wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu. Prelekcje przybliżają sylwetki twórców, wprowadzają w tematykę filmu oraz omawiają realia polityczno-społeczne jego powstania. Przegląd to okazja by najważniejsze polskie filmy obejrzeć na kinowym ekranie w wersji cyfrowo odrestaurowanej.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska