Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

Brytyjska grupa The Cinematic Orchestra pod wodzą lidera Jasona Swinscoe'a wypracowała unikalny styl na przecięciu jazzowej melancholii i sugestywności filmowych soundtracków oraz dyskretnej elektroniki.
Od czasu przełomowego debiutu „Motion" dla Ninja Tune zespół sprzedał setki tysięcy płyt, a ich najpopularniejszy utwór „To Build A Home" ma w serwisach streamingowych setki milionów odtworzeń. Kompozycje grupy znają też widzowie takich seriali i filmów jak „Orange Is The New Black" czy "Homeland". Z kolei utwór „Arrival Of The Birds" wybrzmiewa w nagrodzonym Oscarem obrazie „Teoria wszystkiego".
The Cinematic Orchestra współpracują z najwybitniejszymi instrumentalistami, nagrywali także ze znakomitymi głosami muzycznej sceny, takimi jak Fontella Bass, Patrick Watson, Roots Manuva, Lou Rhodes czy Moses Sumney.
Fascynacja kinem podsunęła muzykom nazwę zespołu, a także pomysł na jedno z ich klasycznych wydawnictw: „Man With A Movie Camera". Jubileusz tej niezwykłej premiery świętować będziemy podczas polskich koncertów. Trasę poprzedzi płytowa reedycja tego znakomitego materiału.
„Man With A Movie Camera" to soundtrack do przedwojennego niemego dokumentu Dzigi Vertova, który powstał na zlecenie festiwalu filmowego w Porto. Premiera odbyła się w historycznym Coliseu Porto, i zakończyła się owacją na stojąco. Od tego czasu The Cinematic Orchestra grali ten repertuar m.in. w londyńskim Barbican, nowojorskim Winter Garden czy w Sydney Opera House.
Film Vertova nakręcony w okresie sowieckim dla kijowskiego studia filmowego VUFKU to poetycka wizja wyidealizowanego życia w wielkim mieście. Awangardowy obraz w plebiscycie prestiżowego magazynu „Sight And Sound" wydawanego przez British Film Institute, znalazł się wśród najwybitniejszych arcydzieł w historii kina. Także Ukraiński Instytut Filmowy uznał go za jeden z trzech najwybitniejszych ukraińskich filmów wszech czasów.
Pomysł na stworzenie muzyki do filmu Vertova pojawił się, gdy zespół był w trakcie pisania swego drugiego albumu „Every Day", co miało wpływ na końcowy kształt dzieła. Część utworów powstała specjalnie na potrzeby ścieżki dźwiękowej, jednak Swinscoe i muzycy wykorzystali też niektóre ze skomponowanych wcześniej tematów i dopasowali do rozwijającej się narracji niemego filmu.
Materiał „Man With A Movie Camera" został ostatecznie nagrany i wydany w 2003 roku i spotkał się z dużym uznaniem publiczności i krytyków, m.in. Guardiana czy The Independent. Płyta zachwyciła również recenzenta tanecznego DJ Magazine: „Geniusz, słowo, którego nie należy nadużywać, w przypadku TCO wydaje się nie znać granic".
Do tej pory The Cinematic Orhcestra nagrała dziewięć albumów - w tym sześć studyjnych. Wydała je wysoko ceniona brytyjska wytwórnia Ninja Tune. Ostatni z nich nosi tytuł "To Belive" i ukazał się w 2019 roku. Grupą dowodzi niepodzielnie jej twórca i lider Jason Swinscoe, któremu na scenie towarzyszy pięciu instrumentalistów. The Cinematic Orchestra zobaczymy na żywo w Krakowie w klubie Studio w sobotę 29 września.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów