FLESZ - Ilu lat może dożyć człowiek? Naukowcy mają odpowiedź

Dawniej Zakopane było miejscowością pasterzy i gazdów. Drewniana zabudowa - obecnie do pooglądania na zakopiańskiej starówce, czyli ul. Kościeliskiej, albo na podhalańskich wioskach - dominowała w całym niemal mieście. Na początku XX wieku murowane budynki, kamienice, pojawiały się jedynie przy Krupówkach. Pod Giewont najpierw przyjeżdżali kuracjusze, a potem letnicy. Zakopane jednak tak naprawdę stało się miastem milionerów w latach 90. Gdyby oszacować wartości nieruchomości zlokalizowanych pod Giewontem, lwią część posiadaczy tych gruntów można by śmiało nazwać milionerami. Problem w tym, że wielu tych milionerów nie stać nawet na posprzątanie sobie wokół własnego domu.
Dlatego z jednej strony mamy w Zakopanem ogromny przepych, luksusowe hotele, szklane galerie i kamienice, niemal księstwa. Na ich budowę poszły miliony złotych. Z drugiej strony - są zapadające się budynki, odpadający tynk, walące się budy zbite z desek. Taki widok jest także na słynnych Krupówkach - jednej z najdroższych ulic w Polsce.
Nie jest to oczywiście przypadłość wyłącznie Zakopanego. Jednak w sąsiedztwie luksusu i milionowych majątków widać to wyjątkowo dobrze.
Zobaczcie miejsca, których turyści zafascynowani Krupówkami i Zakopanem nie widzą, choć mijają je, spacerując w centrum miasta. Oto miejsca wstydu w Zakopanem.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]