https://gazetakrakowska.pl
reklama

Cogiteon. Miejsce, gdzie nauka naprawdę wciąga

Materiał promocyjny Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon
Już ponad 100 tysięcy osób odwiedziło Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. W krakowskich Czyżynach powstało miejsce, które łączy naukę, technologię i kulturę — a wszystko to w otoczeniu parku, gdzie można kreatywnie i przyjemnie spędzić czas, nie tylko z dziećmi.

Idealna propozycja na majówkę

Cogiteon to przede wszystkim stała ekspozycja „Człowiek i jego marzenia” obejmująca ponad 100 interaktywnych stanowisk, które uczą przez zabawę i doświadczenie. Wystawa prowadzi przez emocje, relacje, naukę, ekologię i wyobraźnię. Będzie czynna podczas długiego weekendu majowego. Tak samo jak Akademia Dzieci — sensoryczna wystawa o przyrodzie dla dzieci w wieku przedszkolnym. 3 i 4 maja w tej przestrzeni odbędą się dodatkowo warsztaty „Kosmobawialnia”.

Dodatkową atrakcją będzie konkurs murali „Światła, aparat i akcja!”. Dzięki współpracy z marką Medicine wizerunek aksolotli pojawił się w holu wejściowym Centrum. Murale to temat konkursu, który Centrum organizuje podczas długiego weekendu. Aby wziąć udział, wystarczy odwiedzić Cogiteon, zrobić zdjęcie murali na poziomie -1 i opublikować je w mediach społecznościowych. Na uczestników czekają kubki termiczne, vouchery i książki! Szczegóły na stronie www.cogiteon.pl.

„Człowiek i jego marzenia” ze Strefą Emocji

W ramach biletu na wystawę stałą można bezpłatnie korzystać ze Strefy Emocji. Pozwala ona w pełni zanurzyć się w narracji audiowizualnej dzięki projekcji na ekranie 360°. Przekaz wzmacnia ścieżka dźwiękowa oraz dodatkowe efekty świetlne. Aktualnie można podziwiać arrasy wawelskie w dużym zbliżeniu z narracją dla dzieci oraz „The Birth of AI” – materiał częściowo wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

W piątek 25 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi, wraz z biletem na wystawę stałą będzie można bezpłatnie skorzystać ze Strefy Doświadczeń. Będzie można obejrzeć wybrane doświadczenia i eksperymenty z różnych laboratoriów i przestrzeni edukacyjnych.

Doświadczenia, które zmieniają perspektywę

W Cogiteonie działa sześć laboratoriów i pracowni. Od kuchni przyszłości, przez spektakularne doświadczenia chemiczne, po nowinki techniczne – każda lekcja to żywa, angażująca przygoda z nauką. W Laboratorium Przyrody mieszkają m.in. skorpiony, liśćce i krocionogi. Są też płazy, w tym aksolotle, które wyjątkowo dobrze czują się w krakowskim centrum.

W każdy weekend Cogiteon otwiera dla publiczności — małych i dużych eksperymentatorów — inne przestrzenie edukacyjne. Można poznać tajemnice mikroskopów, wykonać obraz młotkiem, zbudować własny samochodzik oraz przekonać się, jaki jest skład powietrza.

Spektakle naukowe – teatr pełen odkryć

Rodzeństwo wkracza do tajemniczego świata gry prowadzonej przez VOIDA – sztuczną inteligencję. W trakcie rywalizacji rozwiązują zagadki z fizyki, informatyki i optyki, odkrywając fascynujący świat złudzeń wizualnych. To fabuła spektaklu „Pixeloza”, który można zobaczyć w Cogiteonie.

Spektakl zachwyca nie tylko dynamiczną akcją, ale przede wszystkim wartościami edukacyjnymi. Dzieci uczestniczą w podróży przez świat fizyki, informatyki i optyki. Bohaterowie mierzą się z łamigłówkami, które w przystępny sposób wyjaśniają trudne koncepcje naukowe.

To niejedyna sceniczna propozycja Cogiteonu. „Co się kryje pośród trawy” przedstawia przygody żuczka Lucjana, który na swojej drodze spotyka przyjaciół pokazujących mu niezwykły świat przyrody.

Zatrzymaj symulację i uratuj świat

Tajemniczy program przenosi uczestników gry do wirtualnego świata, gdzie mogą odkryć skutki wybranego zjawiska. Symulacja wymyka się spod kontroli i wprowadza zmiany klimatyczne w skali całego świata. Zatrzymanie jej to zadanie uczestników gry „Bez klimatu”. Wystarczy zebrać grupę, spakować telefony i zmierzyć się z pytaniami, aby uzyskać zwycięski kod.

„Warhol. Dialog z pop-artem” – to coś więcej niż wystawa

Oprócz warsztatów, spektakli i gier, Cogiteon szykuje również dużą wystawę czasową. Jej bohaterem będzie Andy Warhol – amerykański artysta, który miał wpływ na wiele dziedzin sztuki. W swoich pracach wykorzystywał najnowsze technologie swoich czasów.

Wśród oryginalnych prac Cogiteon zaprezentuje również technikalia związane z działalnością artysty. Cogiteon eksplorować będzie również filmową twórczość Warhola. W ramach warsztatów odwiedzający będą mogli współtworzyć ekspozycję, przenosząc ducha Warhola w XXI wiek. Ekspozycja będzie czynna od 30 maja przez całe wakacje.

Nauka pod gołym niebem 

Cogiteon to nie tylko wystawy – to także miejsce spotkań, odpoczynku i kontaktu z przyrodą. W centrum działa restauracja „Na Polu” oraz naukowy sklep “Cekwadrat”. Wizyta w tych miejscach to idealne zwieńczenie dnia.

Park edukacyjny to 2-hektarowy obszar z rodzimymi gatunkami roślin, które tworzą naturalny krajobraz. Znajduje się tu naukowy plac zabaw, a na dachu budynku — nietypowy ogród botaniczny podzielony na sześć rodzajów łąk z widokiem na dawne lotnisko Rakowice-Czyżyny, Stare Miasto, a przy sprzyjających warunkach — także Tatry. Listę aktualnych wydarzeń można sprawdzić na stronie www.cogiteon.pl w zakładce Wydarzenia.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska