Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyta się. Jak zmieniają nas emocje. O książce „Zakochany mózg i inne niezwykłe stany”

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Zakochany mózg i inne niezwykłe stany”
„Zakochany mózg i inne niezwykłe stany”
Gęsia skórka, łzy radości, zimny pot, motyle w brzuchu, złamane serce – co mają wspólnego z naszym mózgiem? Julia Fischer, niemiecka lekarka i popularyzatorka nauki rozkłada na czynniki pierwsze chemicznych reakcji emocje, które najczęściej towarzyszą nam w życiu. A czyta się tę dekonstrukcję uczuć i emocji, jak dobrą książkę przygodową, z benefitem, bo po lekturze można inaczej spojrzeć na siebie i innych.

FLESZ - Jest lek na Covid-19!

od 16 lat

Mimo że o funkcjonowaniu mózgu i zachodzących w nim procesach chemicznych wiemy coraz więcej, to na co dzień przecież nie myślimy, co się dzieje w tym skomplikowanym organie gdy płaczemy, przytulamy się czy oglądamy zdjęcia, wspominając. A dzieje się, dzieje.

Julia Fischer, przywołując eksperymenty i badania naukowe, opowiada o tym, jak funkcjonuje mózg, gdy przeżywamy emocje – nie tylko te spektakularne, które porywają bez pamięci, ale i te, które na co dzień nami sterują (no dobrze, te które nam towarzyszą): ochota na jedzenie (czemu, gdy jesteśmy głodni, idąc na zakupy, przynosimy mnóstwo niepotrzebnych produktów? czemu głodni sięgamy po czekoladowy batonik?), złość, gdy ucieknie nam tramwaj czy tępy ból, gdy z naszego życia znika ktoś ukochany.

Emocje zapewniają nam przeżycie, motywują do zrobienia tego co dla nas dobre i unikania tego, co szkodzi, ale często wywołują niszczycielskie burze z piorunami. „Emocje to nasza moc i słabość, nasza siła napędowa i nasze ubezpieczenie na życie” – pisze Fischer. A nauka wciąż próbuje sobie z nimi radzić, wyjaśniać, rozwikływać. Choć wiele w tym zakresie już wiadomo, pytań wciąż pozostaje sporo, np. takie łzy. Nie ma żadnych badań potwierdzających, że jakikolwiek istoty poza człowiekiem płaczą wskutek emocji. Jedna z teorii mówi, że tylko człowiek, wyjąc z rozpaczy, zaciska powieki, ściskając mięśnie wokół gałki ocznej i pobudzając gruczoł łzowy stąd łzy. Po co nam łzy?

Dziś naukowcy skłaniają się do myślenia, że łzy emocjonalne najprawdopodobniej pełnią rolę w komunikacji międzyludzkiej, przekazują informacje, a ich skład chemiczny różni się od chemii łez, gdy np. wpadnie nam coś do oka.

A słynne motyle w brzuchu - synonim zakochania - cóż, prawdopodobnie (bo motyle to wciąż tajemnica ) czujemy je na skutek nagłego spowolnienia aktywności przewodu pokarmowego i kurczenia się ścian żołądka, co daje uczucie łaskotania w brzuchu.

Czemu miłość jest jak narkotyk? Swoją drogą, całkiem trafna metafora, która powstała zanim jeszcze neurobiolodzy potwierdzili jej trafność badaniami. Czemu muzyka i sport sprawiają, że czujemy się szczęśliwi? Czy możemy zapanować nad złością? Jak się odkochać i jak nie wpaść w czarną rozpacz? Wiedza o tym, jak działają emocje może sprawić, że życie będzie przyjemniejsze.

Książka Fischer nie tylko w prosty i przystępny sposób opowiada o skomplikowanych procesach, dzięki czemu pozwala je zrozumieć nawet bez zaplecza specjalistycznej wiedzy, ale w efekcie, lepiej rozumieć siebie i innych.

„Zakochany mózg i inne niezwykłe stany”
Julia Fischer
Wydawnictwo Mando

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska