Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długie liczenie wyborczych głosów w Krakowie. Delegatura Biura Wyborczego wyjaśnia

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Do Barbara Golanko krakowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego spływają protokoły z wynikami głosowania.
Do Barbara Golanko krakowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego spływają protokoły z wynikami głosowania. Piotr Tymczak
Bardzo wysoka frekwencja oraz referendum połączone z głosowaniem w wyborach parlamentarnych spowodowało, że do krakowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego protokoły spływają bardzo powoli. Pierwsze z nich do siedziby delegatury przy Placu Na Stawach przywieziono po północy. Do rana, do ok. godz. 8 w okręgach 12 i 13 policzono zaledwie ok. 10 proc. głosów. Później z każdą godziną liczba dostarczonych protokołów zaczęła systematycznie rosnąć.

- Najdłużej głosowanie trwało w w komisji nr 124 w VII Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Skarbińskiego. Tam ostatni wyborca oddał głos o godzinie 23.20. Pierwsze protokoły do naszej delegatury zaczęto przywozić po północy - informuje Barbara Golanko, dyrektor krakowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Przypomnijmy, że krakowska delegatura PKW odpowiada za dwa okręgi 12 (powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki) i 13 (powiaty krakowski, miechowski, olkuski, miasto Kraków).

Podczas wcześniejszych wyborów zdarzało się, że pierwsze protokoły z policzonymi głosami i wynikami z obwodowych komisji wyborczych do krakowskiej delegatury przywożono już nawet około 22.

Tak wyglądała reakcja członków PiS na wygraną ich partii w wyborach parlamentarnych

Wybory parlamentarne 2023. Tak zareagował na sondażowe wynik...

W niedzielny wieczór, 15 października, byliśmy w krakowskiej delegaturze przed godz. 23, ale wciąż nie było jeszcze żadnych protokołów. Pierwsze zaczęto przywozić po północy.

- Tym razem mieliśmy do czynienia z bardzo wysoką frekwencję. Trzeba też pamiętać, że wraz z głosowaniem w wyborach parlamentarnych odbyło się też referendum, co oznacza dodatkową pracę dotyczącą liczenia głosów - wyjaśnia dyr. Barbara Golanko.

Przyznaje, że obwodowe komisje od niedzieli pracują bez przerwy, aż do skończenia liczenia głosów. Przewodniczący komisji mają zadbać o to, by przez cały czas pracowało 2/3 członków komisji. Jest więc możliwość, że część osób z komisji może choć na chwilę odpocząć.

Tak w komisjach jak i krakowskiej delegaturze podstawowym napojem jest kawa, która działa pobudzająco, zmniejsza poczucie zmęczenia i senności.

Radosne nastroje w sztabie wyborczym krakowskiej Koalicji Ob...

W poniedziałek, 16 października, o godz. 9 rano w okręgu 12 znane były wyniki z 12,24 proc. obwodów do głosowania - prowadziło Prawo i Sprawiedliwość (48,87 proc.) przed Koalicją Obywatelską (18,75 proc.) i Trzecią Drogą (14,73 proc.). W okręgu 13 znane były wyniki z 23,58 proc. obwodów do głosowania - prowadziła KO (31,73 proc.) przed PiS (30,15 proc.) i Trzecią Drogą (16,18 proc.). W samym Krakowie do godz. 9 spłynęło 37,44 proc. protokołów - prowadzi KO (33,54 proc.) przed PiS (27,71 proc.) i Trzecią Drogą (16,29 proc.)

Na godz. 9 częściowa frekwencja w obwodach, z których spłynęły dane w całym kraju wyniosła 71,81 proc., a w Małopolsce - 73,67 proc.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska