Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kolejny ślad bogatej historii Żydów w Oświęcimiu
Element framugi pochodzi z budynku, w którym mieszkała rodzina Fuchsów. Obecnie jest to ul. Piastowska, a przed wojną była to ul. Mały Rynek. W starym budynku przeznaczonym do rozbiórki natrafił na niego oświęcimski pasjonat historii i kolekcjoner Łukasz Szymański, który przekazał go następnie do muzeum.
- Na fragmencie framugi widać ślad po mezuzie - zaznacza Tomasz Kobylański z Muzeum Żydowskiego.
Mezuza to pudełeczko umieszczane na futrynach żydowskich domów. W jego wnętrzu umieszczany był pergamin z wersetami Tory. W placówce oceniają, że to bardzo wyjątkowe znalezisko. Historię budynku przybliża dr Artur Szyndler. Na początku XX wieku mieszkała w nim rodzina Fuchsów, która prowadziła w nim również sklep spożywczy. Można było kupić tam ponadto papierosy czy tytoń. Wspomniana framuga była w drzwiach, które znajdowały się między sklepem a mieszkaniem.
W ramach ekspozycji stałej muzeum jest już część poświęcona rodzinie Abrahama i Reginy Fuchsów. Tam znajdzie się wkrótce także wspomniana framuga.
Historia Żydów w Oświęcimiu to ponad cztery wieki
Społeczność żydowska przed wybuchem II wojny światowej stanowiła ponad połowę populacji ludności miasta. Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w połowie XVI w. Nazywali go Oszpicin, co w języku jidysz oznacza goście. Około 90 proc. ludności żydowskiej Oświęcimia nie przeżyła Holokaustu.
Część oświęcimskich Żydów, którzy przeżyli próbowała wrócić i osiedlić się w mieście ponownie jak rodzina Schoenkerów, której nawet udało się uruchomić przedwojenny zakład Agrochemii na Krukach. Według Artura Szyndlera, było to możliwe w okresie do 1950 r., gdy panował jeszcze względny spokój polityczny. Potem nastały lata stalinizmu, kiedy zaczęto zwalczać prywatną inicjatywę. Ostatni żydowski oświęcimianin, Szymon Kluger, zmarł w 2000 r.
Dzieje społeczności żydowskiej prezentuje Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, tworząc kompleks razem z zabytkową Synagogą Chewra Lomdej Misznajot oraz Cafe Bergson.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Hajduki z Oświęcimia skończyły 55 lat. Taniec i muzyka łączą w zespole pokolenia
- Zbiórka po tragicznym wypadku pod Oświęcimiem. Ogłosił ją 13-letni strażak
- Rock Reggae Festival obchodzi 18. urodziny! Znów będzie czadowo! A tak było! Zdjęcia
- Dożynki w Grojcu. Była tradycyjna ceremonia i udana zabawa. Zdjęcia
- Święto Plonów w Bobrku i Gorzowie w gminie Chełmek. Uroczyste ceremonie dożynkowe
- Piknik wojskowy w Polance Wielkiej. Działo się WIDEO
