https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie dziewczyny wplątane w rodzinne porachunki w nowym polskim filmie "Eastern"

Paweł Gzyl
„Eastern” to jeden z najciekawszych debiutów fabularnych w Polsce ostatnich lat. Futurystyczny obraz Piotra Adamskiego możemy oglądać już w krakowskich kinach.

FLESZ - Kryzys w branży taxi. Nawet 80% mniej kursów

od 16 lat

Film pokazuje świat przyszłości, w którym życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Broń jest legalna, a naboje można kupić na stacji benzynowej. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się niezwykła gra. Dwie młode dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Postanawiają zmienić te reguły: przełamać krąg przemocy i terroru, a także przeciwstawić się wszechogarniającej kulturze zemsty.

„Eastern” wyreżyserował Piotr Adamski, który jest filmowcem i artystą wizualnym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. Jest autorem wystaw w kraju i za granicą. Wcześniej w Studiu Munka wyreżyserował krótkometrażowy film „Otwarcie”, który przyniósł mu szereg nagród w kraju i za granicą.

- „Eastern” ukazuje dystopijny świat, który rządzi się logiką z przeszłości. Świat, w którym władza - w rodzinie czy w polityce - instrumentalizuje tradycyjne wartości dla własnego interesu. Świat podzielony na Nowaków i Kowalskich oraz jednostkę, która próbuje się z takiej narracji władzy wydostać. „Eastern”, czyli western na cywilizowanym Wschodzie - mówi reżyser.

Autorem zdjęć do „Easternu” jest z kolei Bartosz Nalazek, absolwent łódzkiej „filmówki” oraz asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu „Artyści”, które były realizowane w Krakowie.

- Scenariusz filmu wydawał się bardzo interesujący w kontekście tego, co widzimy we współczesnej rzeczywistości, pełnej konfliktów i zrytualizowanej przemocy. Droga twórcza Piotra Adamskiego jest szczególna, od sztuk plastycznych i wideo-artu do filmu fabularnego.
W wyniku współpracy reżysera i operatora, twórców pochodzących z odmiennych światów, powstał film ze świeżą, oryginalną warstwą wizualną, zapadający w pamięć długo po ostatnim kadrze - dodaje producent, Jerzy Kapuściński.

Na pierwszy plan w „Easternie” wybijają się wyraziste postaci kobiece – dwie odważne dziewczyny. W tych rolach oglądamy młode aktorki - Maję Pankiewicz i Paulinę Krzyżańską. Resztę obsady tworzą również mało znani aktorzy, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Autorem muzyki jest Hubert Zemler, w filmie wykorzystano utwór „Monza” hip-hopowego zespołu Probl3m.

„Eastern” otrzymał trzy nagrody na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie: dla Mai Pankiewicz za odkrycie aktorskie, dla zespołu Pro8lem za najlepszą muzykę, a także Nagrodę Dziennikarzy. Film był również nominowany do Odkryć Empiku 2019. Krytycy porównują obraz Adamskiego do dzieł greckiego reżysera Jorgosa Lantimosa, takich jak „Kieł” czy „Lobster”.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska