https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksperyment: Czy mycie ulic poprawi jakość powietrza w Krakowie? [ZDJĘCIA]

(dse)
Czy czyszczenie ulic poprawi jakość powietrza w Krakowie?
Czy czyszczenie ulic poprawi jakość powietrza w Krakowie? fot. MPO
Czy zmywanie ulic pomaga poprawić jakość powietrza w Krakowie? W odpowiedzi na to pytanie ma pomóc eksperyment, który od środy do piątku przeprowadza MPO we współpracy z Politechniką Krakowską oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie.

Odcinkiem testowym są Aleje: Krasińskiego i Mickiewicza, od Mostu Dębnickiego do ul. Czarnowiejskiej.

Od środy każdego dnia badania (od godz. 23.00) chodniki wzdłuż jezdni są myte, a obie nitki ulicy zamiatane. Chwilę później w asyście policji tyralierą ruszają trzy polewaczki. To rzadki widok w Krakowie, bo zazwyczaj takie auta czyszczą ulice samodzielnie bądź w tandemach z zamiatarkami.

Po pierwszym przemyciu ulic badacze z Politechniki Krakowskiej pobierają próbki zanieczyszczeń do analizy. Przejazdy są powtarzane co dwie godziny aż do godz. 4-5 rano.

Dzięki eksperymentowi MPO chce się dowiedzieć jaki jest skład zanieczyszczeń ulicznych, czy jest to np. piasek i inne naturalne składniki czy brud zawiera w sobie metale ciężkie i szkodliwe substancje. Znana będzie również dokładana ilość zanieczyszczeń, która zbiera się na ulicy w ciągu jednego dnia.

Jednak głównym celem eksperymentu jest odpowiedź na pytanie czy zmywanie ulic pozytywnie wpływa na jakość powietrza.

Współpracujący przy eksperymencie WIOŚ porówna archiwalne stężenia pyłów zawieszonych ze stężeniem zmierzonym po testowym czyszczeniu. Pozwoli to na określenie skali wpływu intensywnego czyszczenia ulic na mokro w porównaniu do sytuacji codziennej.

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
misiu
Jeszcze się okaże że tak jest dobrze po myciu że nie trzeba bedzie likwidować kotłów węglowych :)
j
ja
ja na przykład zostawiłem auto na Reymonta na tydzień zaraz po Wielkanocy. Faktycznie odjechałem w piaskowym kolorze (był niebieski jak zostawiałem :) ).
j
ja
jak sądzisz Sherlocku gdzie są te spaliny kiedy ruch na ulicach się zmniejsza, skoro są cięższe od powietrza?
G
Gość
Jasne, spalinki są ok. To truje nas błoto uliczne.
y
yrek
Pewnikiem badania będą trwały do światowych dni młodzieży , zaraz też będą badania nt.malowania trawników , itp......
t
t67
A nie masz przypadkiem zółtego lakieru ?
s
sceptyczny
na pewno nie poprawi a nawet jakby, to i tak nie będzie kasy na mycie. Z czegoś trzeba stadion Wisły i synekury urzędnicze opłacać!
x
x
Po normalnych ulicach. Centrum, Krowodrza, Bronowice. Przyjrzyj się kiedyś temu ile jest syfu na ulicach. I nie bierze się on znikąd, tylko Straż Miejska nie wyłapuje i nie kara pojazdów które wwożą syf z budów.
K
KrakMen
prosta jak budowa cepa i nie wymagająca dowodów.. Może jeszcze urzędasy zlecą tak przy okazji udowodnienie, że koło jest okrągłe a rzeki nie płyną do gór tylko do morza.. A później pie...dolą, że im nie starcza 200 tys na nową kładkę ...
E
Edyta
Zabawne "niech myją " a co Ty myślisz,że ciągle będą myte ulice bo jest na nich kurz i piasek?
Jak masz piasek na aucie,to ciekawe gdzie Ty jezdzisz,bo nigdy przy myciu samochodu nie splywal mi piasek z wodą,a mieszkam w Hucie gdzie jest syf jak cholera przez remont
x
x
Niech myją. Nasze ulice są tak brudne że podczas wiatru mamy mini burze piaskowe. Przed chwilą myłem swoje auto po kilku dniach, ani grama błota za to spływała żółta woda z piaskiem...
W
WCX
- policja powinna bezlitośnie eliminować buso- złomy które kopcą jak czołgi
- ZIKIT poprawić organizację ruchu - dlaczego na Mogilskiej późnym wieczorem - około 21 - 22, w soboty ,niedziele kiedy ruch jest zdecydowanie mniejszy nie jest zmieniana sygnalizacja świetlna
- kilka samochodów stoi "na światłach ' a pieszych nie uświadczysz
spaliny idą w powietrze , a kierowcy tracą na zmarnowanym paliwie
to chore
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska