Odcinkiem testowym są Aleje: Krasińskiego i Mickiewicza, od Mostu Dębnickiego do ul. Czarnowiejskiej.
Od środy każdego dnia badania (od godz. 23.00) chodniki wzdłuż jezdni są myte, a obie nitki ulicy zamiatane. Chwilę później w asyście policji tyralierą ruszają trzy polewaczki. To rzadki widok w Krakowie, bo zazwyczaj takie auta czyszczą ulice samodzielnie bądź w tandemach z zamiatarkami.
Po pierwszym przemyciu ulic badacze z Politechniki Krakowskiej pobierają próbki zanieczyszczeń do analizy. Przejazdy są powtarzane co dwie godziny aż do godz. 4-5 rano.
Dzięki eksperymentowi MPO chce się dowiedzieć jaki jest skład zanieczyszczeń ulicznych, czy jest to np. piasek i inne naturalne składniki czy brud zawiera w sobie metale ciężkie i szkodliwe substancje. Znana będzie również dokładana ilość zanieczyszczeń, która zbiera się na ulicy w ciągu jednego dnia.
Jednak głównym celem eksperymentu jest odpowiedź na pytanie czy zmywanie ulic pozytywnie wpływa na jakość powietrza.
Współpracujący przy eksperymencie WIOŚ porówna archiwalne stężenia pyłów zawieszonych ze stężeniem zmierzonym po testowym czyszczeniu. Pozwoli to na określenie skali wpływu intensywnego czyszczenia ulic na mokro w porównaniu do sytuacji codziennej.