Skrzydełka o długości wskazującego palca mają charakterystyczne ubarwienie. Wierzchnia strona skrzydeł jest ceglastoczerwona z dużymi, okrągłymi plamami na końcach każdej pary skrzydeł. Plamki te przypominają swym wyglądem pawie oczka, ale układ barw jest inny niż ten na piórach samca pawia. Mniejsza z tym. Najważniejsze, że dzięki owym oczkom motyl jest łatwo rozpoznawalny. Pawik jest wyjątkowo mało płochliwy.
Ruchomy obiekt w pobliżu sprawia, że motyl rozkłada skrzydła i pokazuje intruzowi oczy. Duże oczy dużego ptaka. Starczy by przestraszyć mniejsze ptaki owadożerne polujące na motyle. Przestraszyć albo przynajmniej zdezorientować i dać czas rusałce na ucieczkę Jeśli to nie pomoże, owad składa skrzydła w mgnieniu oka. Spodnia część jest brązowo czarna, marmurkowata i przypomina uschnięty liść. Takie ubarwienie spodu ciała to znakomity kamuflaż.
Kiedy motyl siedzi na kwiatach ze złożonymi skrzydłami dosłownie zlewa się z tłem i staje się dla drapieżnika praktycznie niewidoczny. Mała płochliwość czyni zeń wdzięczny i cierpliwy obiekt fotograficznych sesji.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
