Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Freddie Mercury powraca w spektaklu Piotra Siekluckiego. "Królowa" na scenie Teatru Nowego Proxima

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Arti Grabowski to jeden z trzech artystów wcielających się w postać legendarnego muzyka
Arti Grabowski to jeden z trzech artystów wcielających się w postać legendarnego muzyka Anna Kaczmarz / Polska Press
Po wielkich sukcesach scenicznych spektakli o Korze, Ewie Demarczyk, na deskach Teatru Nowego Proxima kolejna historia człowieka, który stał się legendą. „Królowa” to opowieść o Freddiem Mercurym. - Idziemy przez jego biografię od dzieciństwa na Zanzibarze, aż do śmierć, równocześnie opowiadając w spektaklu o historii wirusa HIV i AIDS – mówi Piotr Sieklucki, reżyser przedstawienia. Premiera 13 maja.

- Chciałbym, żeby po spektaklu ktoś powiedział: takiego Freddiego nie znałem – mówi Piotr Sieklucki. - Był genialnym artystą. Znamy go jako wspaniałego showmana – o takim Freddiem opowiemy, o wielkim hedoniście, który kochał życie, kochał ludzi, kochał zabawę - jego 39. urodziny przeszły do historii. Ale był też bardzo promiskuitywny, najprawdopodobniej na początku lat 80. w Nowym Jorku zaraził się wirusem HIV. Nasza opowieść o Freddiem jest więc też historią człowieka, którego zeżarła choroba – tego wątku zabrakło nam w filmie „Bohemian Rhapsody”.

„Królowa” – jak zapowiada Teatr Nowy Proxima swój najnowszy tytuł – jest spektaklem opowiadającym o życiu i twórczości legendarnego artysty z perspektywy nie tylko show biznesu i relacji rodzinno-partnerskich, ale również choroby AIDS, która w latach 80. i 90. zbierała żniwo na całym świecie.

W spektaklu zobaczymy trzy wizerunki Freddiego Mercury`ego. Sceniczną opowieść rozpocznie Farrokh Bulsara (Maks Stępień) – chłopiec urodzony na Zanzibarze, w rodzinie wyznawców zaratusztranizmu, wychowujących syna w duchu surowych obyczajów. Kiedy 8-letni Farrokh zostaje posłany sam do szkoły z internatem w Indiach, rozpoczyna się jego fascynacja sztuką, a zwłaszcza muzyką i malarstwem. Jako nastolatek zakłada swój pierwszy zespół, marząc o karierze gwiazdy. W postać Freddiego Bulsara wcieli się Adam Zuber.

Przepustkę do tego świata daje mu rewolucja na Zanzibarze – podczas której rodzice Farrokha uciekają do Londynu. To tam poznaje miłości swojego życia Mary Austin i Jima Huttona. To tam narodzi się legenda Queen i przeboje, które będą na ustach całego świata. To tam w 1991 roku umrze na AIDS.

W ten najbardziej znany wizerunek Freddiego – showmana i uwodziciela z wąsem - wcieli się Arti Grabowski.

- Ten charakterystyczny styl: podkoszulek na ramiączkach i wąs przywiózł w latach 80. z Nowego Jorku. Najprawdopodobniej przywiózł wówczas nie tylko ten outfit, ale też wirusa HIV, o czym nie wiedział przez kilka lat. Wirusa, który go zabił – mówi Piotr Sieklucki. - Nasz spektakl jest też opowieścią o historii HIV i AIDS, o samotności chłopaków, którzy umierali w tamtym czasie na AIDS, ostracyzmie jakiemu byli poddani przez rodziny i społeczeństwo. Na początku lat 80. nikt nie wiedział, jak to się rozprzestrzenia ten wirus, nawet personel medyczny bał się ludzi chorych na AIDS. W 1987 roku księżna Diana podała rękę bez rękawiczki osobie chorej na AIDS, by pokazać, ze w ten sposób nie można się zarazić. To był przełom. W filmie „Bohemian Rhapsody” zabrakło historii strasznego umierania Freddiego, niejako ją więc dopowiadamy. Mówimy o życiu artysty po diagnozie – a wówczas diagnoza oznaczała wyrok śmierci – jego muzyka jest w tym czasie zupełnie inna.

Przedstawienie wyreżyserowane przez Piotra Siekluckiego to taneczno-muzyczne show w duchu opery i operetki – form szczególnie bliskich liderowi Queen. Do udziału w spektaklu reżyser zaprosił kilkunastu artystów z różnych dziedzin sztuk teatralnych, na deskach Teatru Nowego Proxima wystąpią zarówno aktorzy dramatyczni, jak i tancerze, performerzy oraz amatorzy. Za choreografię – inspirowaną twórczością Queen - odpowiada Karol Miękina. Scenografię i kostiumy zaprojektował Łukasz Błażejewski.

Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska