Hokej. Cudu nie było. Tauron Katowice w półfinale, Unia Oświęcim kończy sezon [SONDA]

Unia Oświęcim po porażce w Katowicach z Tauronem 1:3 kończy sezon w hokejowej ekstraklasie. Fot. Jerzy Zaborski
Cudu nie było. W ostatnim meczu ćwierćfinałowej serii Tauron Katowice wykorzystał atut własnej hali i – pokonując Unię Oświęcim – zameldował się w półfinale, w którym zmierzy się z Comarch Cracovią.

W meczach o najwyższą stawkę, a do takich trzeba zaliczyć mecz decydujący o awans, decydują detale. Do nich trzeba zaliczyć przewagę liczebną. Po zagraniu przed bramkę przez Janne Lakkonena, krążek odbił się od Jakuba Saura, co zmyliło Michała Fikrta. Sędziowie uznali, że to Tomasz Malasiński dotknął krążka i to jemu zapisali gola.

Później lewą stroną przy bandzie przedarł się Lakkonen. Zagrał wzdłuż, a będący między bulikami Jesse Rothla, wypalił bez przyjęcia, zaskakując Fikrta.

Oświęcimianie w pierwszej grze w przewadze, już w drugiej tercji, tylko raz zagrozili bramce miejscowych; Martin Przygodzki uderzył ponad poprzeczką.

Jednak po indywidualnej akcji Patryka Wronki i jego strzale w „okienko” katowiczanie poczuli się pewniej.

Wykorzystali to oświęcimianie, którzy 59 sekund później odczarowali katowicką bramkę; spod bandy zagrał Sebastian Kowalówka, a Peter Tabaczek na dwa razy pokonał Keivna Lindskuga.

Od połowy trzeciej odsłony katowiczanie skupili się na obronie korzystnego wyniku. Oświęcimianie atakowali. Okazję miał Juha Kiiholma. Próbował zakończyć ją Peter Tabaczek. Bramkarz katowiczan był na posterunku. W momencie naporu gości niepotrzebną karę złapał Iiro Vehmanen.

Oświęcimianie przetrzymali osłabienie, a niespełna 2 minuty przed końcem wycofali bramkarza, wprowadzając dodatkowego zawodnika. Po wygranym buliku i podaniu od Sebastiana Kowalówki bliski gola był Jan Daneczek. Jednak chwilę później karę zarobił Jakub Saur i tym samym przepadła szansa na emocjonującą końcówkę.

Tauron Katowice – Unia Oświęcim 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Bramki: 1:0 Malasiński (Lakkonen) 11, 2:0 Rothla (Lakkonen, Łopuski) 16, 3:0 Wronka 32, 3:1 Tabaczek (S. Kowalówka) 33,

Tauron: Lindskoug – Jyrkkio, Tukanen; Lakkonen, Rothla, Łopuski – Jass, Czakajik; Wronka, Pasiut, Malasiński – Wanacki, Tomasik; Jaszyn, Starzyński, Fraszko – Skokan, Krężołek; Urbanowicz, Sawicki, Strzyżowski.

Unia: Fikrt – Saur, Vehmanen; Themar, Kiiholma, Tabaczek – A. Kowalówka, Bezuszka; Adamus, Trandin, Przygodzki – Paszek, Maciejewski; Daneczek, S. Kowalówka – Malicki, Gruszka, Wanat.

Sędziowali: Przemysław Kępa (Nowy Targ) i Paweł Breske (Jastrzębie). Kary: 4-16 minut. Widzów: 1100. Stan play-off (do 4 zwycięstw): 4:3 dla Tauronu i jego awans do półfinału.