FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

Zespół do spraw murali jest częścią nowej polityki muralowej miasta. Jak mówiła z końcem grudnia 2021 roku Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, celem tej polityki jest "uporządkowanie procedur związanych z muralami, a dokładnie - stworzenie systemu wspomagającego ochronę przestrzeni publicznej przed powstawaniem przypadkowych, czy też słabej jakości murali". Jednocześnie urzędnicy zapewniali, że nie chodzi o ustrukturyzowanie procesu tworzeniu murali, ale lepszą współpracę – z pomysłodawcami, twórcami i realizatorami malowideł.
Zasady nowej polityki wypracował zespół DNA Miasta pod kierunkiem Artura Celińskiego - politologa, miejskiego konsultanta oraz eksperta w dziedzinie polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast. I właśnie te zasady w życie będzie wcielać zespół ds. murali, roczny, pilotażowy projekt Urzędu Miasta. Jego członkowie będą przyglądać się wnioskom, opiniować je, prowadzić analizy umożliwiające ocenę kondycji krakowskich murali, gromadzić dokumentację związaną z istniejącymi malowidłami czy koordynować współpracę z poszczególnymi jednostkami miasta zaangażowanymi w powstawanie murali albo ich opiniowanie.
W skład zespołu obok urzędników mają wejść także przedstawiciele środowisk artystycznych i eksperckich czy też osoby, które na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy chcą wesprzeć prace grupy. Uzupełnienie zespołu o osoby niezwiązane z urzędem jest celem ogłoszonego otwartego naboru, który potrwa do 31 stycznia 2022 roku. Zaproszenie do włączenia się w prace zespołu kierowanie jest do artystów, kuratorów, badaczy, pasjonatów sztuki miejskiej osób, którym zależy na wyglądzie miasta i właściwym zagospodarowaniu miejskiej przestrzeni. Członkowie będą pełnić tę funkcję społecznie, nie pobierając z tego tytułu diet ani wynagrodzenia. Decyzję o powołaniu składu zespołu podejmie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Deklaracje uczestnictwa w zespole powinny zawierać opis dotychczasowych doświadczeń i zrealizowanych projektów w zakresie tematów związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej oraz opis motywacji ukazujący wizję pracy w zespole. Można załączyć rekomendacje środowisk, organizacji pozarządowych lub instytucji prowadzących działalność w tym obszarze.
Formularz zgłoszeniowy (którego integralną częścią jest deklaracja bezstronności oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych) można przesłać na adres [email protected] (skan z podpisami) albo dostarczyć do sekretariatu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków, II piętro. Dodatkowych informacji udziela Ewelina Sokalskyy z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK (tel. 12 616 1507).
- Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie będzie miał wyboru
- Te znaki zodiaku wzbogacą się w 2022 roku
- Podwyżki opłat i cen w 2022 r. Nie tylko prąd i gaz. Co zdrożeje i o ile?
- Sylwestrowa zabawa w klubie Energy 2000 w Przytkowicach
- Nowy rok przynosi duże podwyżki w aptekach. Więcej zapłacimy za 500 lekarstw [LISTA]
- Ruszyła rozbiórka wiaduktu w centrum miasta. Wielkie zmiany w organizacji ruchu!