https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeden z najbardziej symbolicznych budynków Nowej Huty. Zobaczcie, jak Arka Pana wygląda na zdjęciach z lotu ptaka

Marcin Banasik
Nowohucka świątynia to symbol walki władz komunistycznych z religią i jednocześnie dowód przywiązania narodu do wiary. W latach 80. XX wieku była przestrzenią wolności, jednym z głównych miejsc, wokół którego skupiały się nowohuckie środowiska opozycyjne i niepodległościowe. Kościół Arka Pana to również znakomity w skali kraju przykład architektury późnego modernizmu. Zobaczcie, jak świątynia wygląda z lotu ptaka.

Kościół został zbudowany w latach 1967-1977 z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego. Historia jego powstania związana jest z obroną krzyża przez mieszkańców Nowej Huty w 1960 roku, w miejscu gdzie pierwotnie miał stanąć kościół, na rogu ulic Marksa i Majakowskiego.

- Po tym, jak w październiku przyszła odwilż, władze zgodziły się początkowo na budowę kościoła, ale później się z tego wycofały, decydując, że w tym miejscu ma powstać jedna ze szkół-tysiąclatek. Parafianie ustawili wtedy na placu budowy wielki krzyż, który władze postanowiły zlikwidować. Po walkach brutalnie stłumionych przez milicję krzyż pozostał na swoim miejscu. W końcu zezwolono na budowę świątyni, jednak już w innym miejscu.

W 1965 r. Paweł VI przekazał metropolicie krakowskiemu i administratorowi parafii kamień z grobu św. Piotra jako kamień węgielny, na którym zostanie wzniesiony nowohucki kościół, dedykowany Królowej Polski. Papież wsparł to dzieło również finansowo. Budowa ruszyła dwa lata później. Symbolicznie zainaugurował ją kard. Wojtyła, 14 października 1967 r., wykopując pierwsze grudki ziemi.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska