Obrazy Williama Turnera rzadko opuszczają londyńską Tate Gallery. To już jeden z wielu powodów, dla których ekspozycja dzieł "malarza żywiołów" będzie prawdziwym hitem Muzeum Narodowego. - Widziałam wystawę jego obrazów w Paryżu. Cieszyła się ona ogromnym powodzeniem, o czym świadczyły bardzo długie kolejki. Mam nadzieję, że w Krakowie będzie podobnie - mówi dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew.
Czytaj także: W tym roku w krakowskich teatrach nie będzie wiało nudą
Turner uprawiał przede wszystkim malarstwo pejzażowe. Liczne podróże po Europie dostarczały mu motywów i wątków, które będziemy podziwiać październiku. A już prawdopodobnie w lutym czeka nas wystawa prac Katarzyny Kozyry. Zofia Gołubiew podkreśla, że sztuka Kozyry na początku jej kariery była zbyt kontrowersyjna, by wystawić ją w gmachu Narodowego.
- Myślę, że Muzeum ma pewną szczególną powinność wobec publiczności - winno pokazywać rzeczy sprawdzone, które zyskały już swoją rangę, a po latach Katarzyna Kozyra stała się właściwie klasykiem. Dlatego doszłam do wniosku, że nadszedł już czas, żeby Muzeum Narodowe pokazało szerszy fragment twórczości artystki - mówi Zofia Gołubiew.
Wystawa zatytułowana "Casting" będzie się składać w dużej mierze z instalacji wideo i filmów. Dzieła Katarzyny Kozyry zaliczane są do nurtu sztuki krytycznej i za każdym razem odbijają się szerokim echem w mediach.
Tak było z jej pracą dyplomową "Piramida zwierząt" - kontrowersyjną rzeźbą, połączoną z filmem, przedstawiającym proces zabijania konia w rzeźni oraz z wideoinstalacjami "Łaźnia damska" i "Łaźnia męska", które zawierają materiał nagrany ukrytą kamerą w łaźni w Budapeszcie. Artystka jeszcze nie zdecydowała, czy te właśnie prace zobaczymy w Krakowie.
Wielkim wydarzeniem będzie także wystawa "Skarbów hiszpańskiej Korony" z madryckiej kolekcji Patrimonio Nacional. Wśród eksponatów znajdą się dzieła El Greca, a także rzeźby hiszpańskich artystów, jak i różnego rodzaju rzemiosło artystyczne.
Czeka nas również spotkanie ze sztuką japońską. W Kamienicy Szołayskich zobaczymy w październiku wystawę Utagawa Kuniyoshi, jednego z najznakomitszych artystów drzeworytu, który czerpał inspirację od europejskich twórców.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nastolatek oblał się benzyną i podpalił!