Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejowa rewolucja w Dolinie Popradu. Dworce w Miliku i Żegiestowie-Zdrój już gotowe. Są nowoczesne, ale zachowały klimat dawnych lat

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Polskie Koleje Państwowe SA wyremontowały dwa kolejne dworce w Dolinie Popradu. Na terenie gminy Muszyna w Miliku zbudowano całkiem nowy obiekt, natomiast historyczny dworzec w Żegiestowie-Zdroju został odnowiony. Oba są teraz bardziej funkcjonalne, zmieniło się też ich najbliższe otoczenie. Inwestycje są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych.

Historyczny obiekt w Żegiestowie-Zdroju

Dworzec został wybudowany w 1876 roku, to najciekawszy pod względem architektonicznym obiekt tego typu w Dolinie Popradu. W ramach przebudowy historyczna bryła dworca pozostała niezmieniona, ale metamorfozę przeszły wnętrze budynku i jego otoczenie. Wyższa część została pomalowana na jasny kolor, natomiast w niższej, parterowej zastosowano drewnianą okładzinę elewacyjną, a także wiata posiadającą ciekawą kolumnadę i ażurową balustradę.

- Nowością jest częściowe przeszklenie, dzięki czemu zwiększy się przestrzeń obsługi podróżnych wewnątrz budynku. Pod pozostałą częścią wiaty znajdzie się poczekalnia letnia. Dworzec zyska również nową iluminację nocną podkreślająca bryłę budynku i przestrzeń wejściową od strony peronów - informują Polskie Koleje Państwowe SA.

Wnętrze zostało wyposażone w ławki, gabloty, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W pobliżu poczekalni znajdą się również toalety, a pozostałą przestrzeni dworca zajmą pomieszczenia techniczne.

Winda w Żegiestowie-Zdroju
Artur Królikowski

Zmieniło się również najbliższe otoczenie dworca. Od strony drogi wojewódzkiej została zaprojektowana ścieżka prowadząca do specjalnej klatki schodowej wraz z windą, dzięki której dostaniemy się na poziom, gdzie znajduje się dworzec. W jego sąsiedztwie przewidziano również nowe chodniki, elementy małej architektury, w tym wiatę rowerową. Uporządkowana zostanie również zieleń.

Postawili całkiem nowy budynek

W Miliku obiekt zbudowano od podstaw. Powstała minimalistyczna bryła, łącząc w sobie styl nowoczesny z architekturą górską. Dworzec ma dużo przeszkleń.

Został zbudowany od nowa
Został zbudowany od nowa Artur Królikowski

Przestrzeń wewnątrz zaprojektowano nowocześnie. Aranżacje uzupełniono ławkami, gablotami oraz elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów. W sąsiedztwie poczekalni zlokalizowano toalety i pomieszczenia techniczne.

Zaniedbany teren w otoczeniu dworca został zaaranżowany na nowo. Powstały dwie wiaty rowerowe, uporządkowano zieleń oraz zamontowane ławki, kosze i oświetlenie.

Kolejne dworce wpisane do programu

Na listę podstawową Rządowego Programu Przystankowego 2023-2025 zostało przesunięte 13 zadań w Małopolsce. Wyremontowanych zostanie aż 12 stacji i przystanków kolejowych na Sądecczyźnie, część z nich jest już gotowa: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Muszyna Zdrój, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik oraz jeden w Tuchowie w powiecie tarnowskim. Obecnie PLK SA przygotowują dokumentację do ogłoszenia postępowań przetargowych, które mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku. Największym zwycięzcą tego rozdania jest bez wątpienia dworzec w Muszynie.

Póki co trudno oszacować koszt tej inwestycji. Dopiero po przygotowaniu dokumentacji na każdy z przystanków, czy stacji będzie to możliwe. Każde bowiem z miejsc jest w innym stanie technicznym i będzie wymagał innego nakładu prac. Te ruszą jeszcze w tym roku, albo początkiem 2024. Zakończenie projektów, realizowanych w ramach Rządowego Programu Przystankowego, zaplanowane jest bowiem na 2025 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska