FLESZ - To będą wakacje inne niż wszystkie

Wśród dzieł kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, które zostały udostępnione na platformie znalazły się portret księcia Adama Jerzego Czartoryskiego (malarz nieznany), portretu Izabeli z Flemingów ks. Czartoryskiej pędzla Aleksandra Roslina, portret księcia Władysława Czartoryskiego Teodora Axentowicza, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem (1638)" Rembrandta van Rijn, portrety członków rodziny Jagiellonów z ok. 1553-1556 namalowane przez Lucasa Cranacha Młodszego.
Oprócz obrazów można podziwiać także inne eksponaty z muzealnej kolekcji Czartoryskich - klucz do Świątyni Sybilli w Puławach (1801) zaprojektowany przez Henryka Ittara i wykonany z muszli puchar "nautilus" datowany na lata 1603-1609, chorągiew według tradycji "Carów Szujskich" zdobyta przez Stanisława Żółkiewskiego pod Kłuszynem w roku 1610. Obejrzeć również można historyczne fotografie Domu Gotyckiego (z 1809 r.) i Świątyni Sybilli oraz aktualne zdjęcia dziedzińca i Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Google Arts&Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2 tys. muzeów i archiwów z całego świata. Można zobaczyć tu dzieła paryskiego Musee d`Orsay, Van Gogh Muzeum, nowojorskiego MoMA, Galerii Uffizi, muzeum Fridy Kahlo w Meksyku, British Museum i wielu innych. I choć obcowanie z dziełami sztuki w internecie nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, duża rozdzielczość prezentowanych zbiorów oraz możliwość oglądania ich w dużym zbliżeniu daje dużo satysfakcji, a w sytuacji, gdy podróżowani i zwiedzanie nie jest możliwe pozostaje jedyną formą kontaktu z muzealnymi eksponatami.
Aplikacja jest dostępna w internecie bezpłatnie.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!