Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: alarmująco wysoki poziom pyłu w powietrzu

Anna Agaciak
Na stronie www.malopolska.pl/powietrze są mapki prognozujące zanieczyszczenie powietrza
Na stronie www.malopolska.pl/powietrze są mapki prognozujące zanieczyszczenie powietrza
Od początku roku tylko przez jeden dzień mogliśmy oddychać w Krakowie w miarę czystym powietrzem. Od 2 do 9 stycznia we wszystkich dzielnicach miasta, stężenie pyłu zawieszonego kilkakrotnie przekraczało dozwolone normy.

Co to oznacza? Pył zawieszony jest mieszaniną bardzo drobnych cząstek stałych i ciekłych. Znajdują się w nim tlenki siarki, tlenki azotu i amoniak. Może także zawierać substancje toksyczne, takie jak metale ciężkie i węglowodory aromatyczne, m.in. benzopiren. Lekarze alarmują, że pył zawieszony w powietrzu może wywołać choroby płuc, zapalenie oskrzeli, chroniczny kaszel, miażdżycę tętnic. U osób żyjących przez wiele lat na obszarach o wysokim poziomie jego stężenia, zwiększa się prawdopodobieństwo śmierci spowodowanej chorobami układu krwionośnego.

Niestety, od lat, zwłaszcza zimą, powietrze w Krakowie jest gęste od pyłu. Stacje monitorujące każdego dnia wskazują, że najgorzej sytuacja wygląda przy al. Krasińskiego i w Kurdwanowie. - Stacje rejestrują w tych miejscach dużą kumulację niskiej emisji - mówi Paweł Ciećko, Małopolski Inspektor Ochrony Środowiska. - Na Alejach wywołuje ją wzmożony ruch samochodowy, a w Kurdwanowie krakowskie i wielickie osiedla domów jednorodzinnych. Poza zanieczyszczeniami z pieców węglowych, widać wyraźnie, jak każdego ranka między godziną 4 a 8 rano, skaczą w Kurdwanowie pomiary związków azotu. To oznacza włączanie piecyków gazowych (zimą gaz jest azotowany, więc mamy taki efekt).

Kraków: kandydatka na radną uciekała przed wierzycielem

Aby poprawić sytuację w Małopolsce, rok temu władze województwa stworzyły program ochrony powietrza. Niestety, zanieczyszczenia nadal są alarmujące. Dlaczego tak się dzieje? Według Piotra Łyczki z departamentu środowiska Urzędu Marszałkowskiego przyczyn jest co najmniej kilka. Jedną z nich są niekorzystne ceny paliw, które powodują, że mieszkańcy nie chcą likwidować pieców węglowych, a nawet wracają do ogrzewania węglem. Na zanieczyszczenie powietrza wpływają też niekorzystne warunki pogodowe, mróz i brak wiatru.

Tymczasem Unia straszy nas bolesnymi karami za zanieczyszczone powietrze. - Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Środowiska kara dla Polski może wynieść od ok. 0,3 mln do 4 mln euro dziennie! - przyznał Łyczko. Aby powietrze było czyste, w samym Krakowie trzeba zlikwidować 24 200 pieców, co powinno ograniczyć emisję pyłu. Szacunkowe koszty tej wymiany to ok. 262,7 mln zł. Prywatnych właścicieli raczej na to nie stać ...

Jak więc przekonać krakowian do takich inwestycji? Pomocne byłyby dofinansowania, ale jest z tym problem. Jeszcze w 2008 r. krakowianie otrzymywali za wymianę pieca na ekologiczny do 40 procent poniesionych kosztów. Niestety rok temu zostało to wstrzymane. - Po likwidacji gminnych funduszy ochrony środowiska, nastąpiły komplikacje prawne z wypłatą pieniędzy - wyjaśnia Ewa Olszowska-Dej, wicedyrektor wydziału kształtowania środowiska Urzędu Miasta Krakowa. - Pomimo naszych monitów do ministerstwa, przez rok nic nie dało się zrobić. Ponad 300 wniosków o dofinansowanie nie zostało zrealizowanych. Nadal nie wiemy, czy uda się je rozliczyć wstecz. Dlatego w 2010 roku wcale nie przyjmowaliśmy już nowych zgłoszeń. Dyrektor Olszowska-Dej zapewnia, że w tym roku sytuacja się nareszcie zmieni. Miejscy urzędnicy przygotowują specjalny program likwidacji niskiej emisji. Gdy będzie gotowy, trafi na sesję Rady Miasta. Po przegłosowaniu, krakowianie będą mogli otrzymywać pieniądze za zlikwidowany piec węglowy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nastolatek oblał się benzyną i podpalił!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska