Do 8 grudnia w Cricotece potrwa wystawa prac Jerzego Beresia, jednego z najważniejszych awangardowych artystów polskich. To największa ekspozycja prac Jerzego Beresia od jego śmierci w 2012 roku, prezentująca głównie rzeźby artysty.
Związany z Krakowem artysta uznawany jest za jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej sztuki XX wieku, który wykształcił swój własny i niepowtarzalny styl, nawiązujący do happeningu i performansu, który sam Bereś nazywał swoje działania manifestacjami. Do tego obszaru twórczości Jerzego Beresia nawiązuje program performatywny towarzyszący wystawie „Bereś”, który potrwa od 4 do 6 czerwca. Większość wydarzeń odbędzie się w przestrzeni wystawy.
- Na wystawie prezentujemy wiele przykładów rzeźb Beresia, które brały udział w jego akcjach, performansy prezentowane na przeglądzie będą się działy w przestrzeni wystawy, wśród rzeźb Beresia. W miejscu, gdzie powinien być on, ale jego już nie ma więc będą inne osoby twórcze. Tym samym program performatywny uczyni z wystawy przestrzeń żywą – wyjaśnia Kamil Kuitkowski, kurator wystawy i przeglądu.
W przeglądzie weźmie udział jedenaścioro twórców, zarówno tych, którzy niejednokrotnie towarzyszyli Jerzemu Beresiowi na festiwalach w latach 90., m.in. Janusz Bałdyga, Wojciech Stefanik, Ewa Zarzycka, Micho Iwata oraz artyści młodego pokolenia, tacy jak: Justyna Górowska, Artur Tajber, Filipka Rutkowska.
- Mamy artystów bliskich czasowo Beresiowi oraz młodych twórców, w których wyczuwam podobieństwa i bliskość z działalnością Beresia, mierzenie się z podobnymi problemami. Jego radykalność i konsekwencję, a także pewien zestaw symboli, „istotność niepodległości” – hasła, które Bereś odmieniał przez wszystkie przypadki są istotne dla twórczyń queerowych czy feministycznych – wyjaśnia kurator. - Minął czas, kiedy Bereś pokrył się nieco patyną, z drugiej strony obserwujemy renesans wydarzeń performatywnych i nagle okazuje się, że postać z przeszłości, nagi performer palący ogniska, okazuje się być ciekawy dla artystów queerowych, staje się dla nich punktem odniesienia.
Wystawa Jerzego Beresia w Cricotece, realizowana we współpracy z Fundacją Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, odbywa się w 60. rocznicę pierwszej indywidualnej wystawy artysty zorganizowanej z inicjatywy Grupy Krakowskiej w Galerii Krzysztofory. Program performatywny towarzyszący wystawie odbywać się będzie od 4 do 6 czerwca, o godz. 18.00 w budynku Cricoteki. Udział w ramach biletu wstępu na wystawę.
