Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dlaczego nie powstaje nowa scena Teatru Bagatela przy Kopcu Kościuszki? [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Czekający na nowe zagospodarowanie teren przy al. Waszyngtona w Krakowie po byłej jednostce wojskowej, obecnie nazwany Strefą K-805 jest własnością Teatru Bagatela.
Czekający na nowe zagospodarowanie teren przy al. Waszyngtona w Krakowie po byłej jednostce wojskowej, obecnie nazwany Strefą K-805 jest własnością Teatru Bagatela. Wojciech Matusik
Budynki przy al. Waszyngtona miały być wykorzystane na potrzeby Teatru Bagatela, ale inwestycja nadal nie została zrealizowana. Interpelację w tej sprawie do prezydenta Krakowa skierował Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta. Urzędnicy wyjaśniają, że na planowane przedsięwzięcia brakuje funduszy.

FLESZ - 29. finał WOŚP przełożony

Budynki zlokalizowane przy Kopcu Kościuszki, przy alei Waszyngtona w założeniu miały być wykorzystane na potrzeby Teatru Bagatela. W planach miała powstać tutaj nowa scena teatru, tymczasem w większości obiekty są niewykorzystane, jedynie pełnią funkcję magazynów. Szkoda, by nieruchomości w tak atrakcyjnym miejscu nie wykorzystywały swojego potencjału

- podkreśla radny Michał Drewnicki (PiS), który w interpelacji do prezydenta Krakowa poprosił o informację o planach miasta i teatru na temat zagospodarowania atrakcyjnego miejsca przy Kopcu Kościuszki.

Atrakcyjny teren przy Kopcu Kościuszki kupiono na preferencyjnych warunkach

Przypomnijmy, że teren przy al. Waszyngtona w Krakowie po byłej jednostce wojskowej, obecnie nazwany Strefą K-805 (nazwa nawiązuje do wcześniej stacjonującej tu jednostki - K805), jest własnością Teatru Bagatela (jest jednostką miejską), nabytą w 2013 r. od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Nieruchomość jest zabudowana dwoma bliźniaczymi budynkami (wcześniej pełniły funkcje garaży dla pojazdów wojskowych) oraz budynkiem kotłowni.
         
Zakupu dokonano na preferencyjnych warunkach. Obniżenie ceny o 60 proc. uwarunkowane zostało wykorzystywaniem obiektów tylko i wyłącznie na cele statutowe teatru, bez możliwości udostępniania ich podmiotom zewnętrznym na warunkach komercyjnych. - Obostrzenie obowiązuje przez 10 lat od daty zakupu. W sierpniu tego roku teatr wystąpił o skrócenie tego okresu, aby w obecnej, trudnej sytuacji związanej z Covid-19, móc pozyskiwać dodatkowe przychody. Agencja Mienia Wojskowego nie wyraziła na to zgody - wyjaśniają w magistracie.

Kraków. Co nas czeka w 2021 roku? Zobacz, jakie inwestycje b...

Zaznaczają tam również, że od czasu nabycia nieruchomości obiekty przy al. Waszyngtona są systematycznie, w miarę posiadanych przez Teatr Bagatela funduszy, adaptowane na cele magazynowe i pracownie teatralne. - W związku z nieotrzymaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach działania związanego z rewitalizacja terenów poprzemysłowych wszystkie nakłady ponoszone na adaptację budynków w Strefie K-805 pochodziły wyłącznie ze środków wypracowanych przez teatr ze sprzedaży biletów. Niestety instytucja zarządzająca programem – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - nie przyznała dofinansowania na realizację tego zadania a jego pełna realizacja ze środków wypracowanych przez teatr czy dotacji celowej z miasta nie była możliwa - wyjaśniają w urzędzie.  

Przekonują tam również, że fundusze, którymi dysponuje teatr są niewystarczające na przeprowadzenie gruntownej inwestycji, która zaspokoiłaby zwłaszcza potrzeby widzów. - Inwestycja w Strefę K-805 pozwoliła jednak na diametralną poprawę warunków pracy rzemieślników i twórców teatralnych, przechowywania dużych zasobów magazynowych teatru oraz znaczące ograniczenie kosztów działalności tej instytucji, w tym zwłaszcza kosztu wynajmu powierzchni od podmiotów zewnętrznych - od lipca 2021 roku jedynym takim lokalem będzie scena kameralna wraz z zapleczem technicznym przy ulicy Sarego 7 - informują w magistracie. - Funkcja magazynów, w przypadku działalności teatrów jest niezwykle istotna z uwagi na ilość, gabaryty a także wartość kostiumów, rekwizytów, dekoracji, sprzętu elektroakustycznego czy środków inscenizacji - dodają.

Od 2016 r. obiekt przy al. Waszyngtona był wykorzystywany do celów artystycznych jako dodatkowa sala prób, a w okresie wiosenno-letnim również jako miejsce prezentacji wydarzeń artystycznych z udziałem publiczności. W urzędzie wyliczają tam, że w Strefie K-805 Teatr Bagatela organizował Noce Teatrów, Noc Poezji, koncerty Festiwalu Piosenki Studenckiej oraz wystawiał spektakle: „Szklana menażeria”, „Mefisto”, „Jutro też jest dzień pełen miłości”.

Z powodu pandemii koronawirusa teatr zmuszony został do przerwania prezentacji spektakli. Planowane ponowne uruchomienie tej sceny to wiosna 2021 r. - Te działania uzależnione są oczywiście od sytuacji finansowej teatru oraz aktualnej sytuacji epidemicznej. Organizacja wydarzeń kulturalnych w okresie jesienno-zimowym jest niemożliwa z uwagi na brak ogrzewania oraz bardzo ograniczony dostęp do sanitariatów - tłumaczą w urzędzie.

Wątpliwości co do komercyjnej działalności przy al. Waszyngtona

Przewidywany zakres prac w Strefie K-805 dotyczy zaadaptowania dawnej bazy wojskowej na potrzeby nowoczesnej strefy kultury, turystyki i edukacji oraz na potrzeby teatru wraz z zagospodarowaniem i udostępnieniem terenów zielonych. Według założeń projektu Strefa K-805 ma się stać atrakcyjnym dla mieszkańców miejscem, gdzie będą mogli oni uczestniczyć w spektaklach, warsztatach edukacyjnych, piknikach i koncertach plenerowych.

- Szkoda, że plany nie są realizowane. Nie widać pomysłu na zagospodarowanie tego terenu. Brak dofinansowania przez Urząd Marszałkowski nie jest wytłumaczeniem. Kiedy teatr przejmował teren nie było warunku, że inwestycja zostanie przeprowadzona, jeżeli będzie zewnętrzne wsparcie. Magazyny teatralne są potrzebne, ale miała tam powstać scena i atrakcyjny kompleks dla mieszkańców. Gdyby nie taki plan, to wojsko zapewne nie odsprzedałoby tej działki i obiektów na atrakcyjnych warunkach - komentuje radny Drewnicki. Nie przekonuje go również tłumaczenie, że jest jak jest, bo teatr nie może terenu i obiektów wykorzystywać na wynajem na zasadzie komercyjnej. - Działka została udostępniona za obniżoną kwotę, by teatr realizował tam inwestycje służące celom społecznym, a nie prowadził działalność komercyjną - dodaje radny Drewnicki.

Projekt rewitalizacji Strefy K-805 został zgłoszony przez Teatr Bagatela w naborze uzupełniającym do Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa (MPRK) w 2017 r. To zadanie zostało pozytywnie ocenione, a następnie wpisane na listę planowanych, podstawowych projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych. W zakończonym 3 grudnia 2020 r. naborze uzupełniającym do MPRK Teatr Bagatela zgłosił aktualizację dotychczasowego projektu. To zgłoszenie podlegać ma ocenie komisji ds. kwalifikacji projektów rewitalizacyjnych do MPRK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska