Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum HERstorii Sztuki w Kossakówce? Jest petycja

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tak mogłoby wyglądać Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie i kawiarnia literacka według projektu mgr inż. Artura Koczonia
Tak mogłoby wyglądać Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie i kawiarnia literacka według projektu mgr inż. Artura Koczonia materiały prasowe
Do połowy września potrwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie utworzenia nowej instytucji miejskiej Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie. „Proponujemy utworzenie przestrzeni na spotkania i wystawy czasowe przy „Kossakówce”, willi pełnej opowieści o kobietach o bardzo odmiennych drogach życia” - czytamy w petycji.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Kwestia przeznaczenia Kossakówki jeszcze kilka tygodni temu wydawała się przesądzona. Podczas debaty dotyczącej przyszłości Kossakówki, Maria Anna Potocka, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej, które jest właścicielem willi, poinformowała, że przy placu Kossaka 4 powstanie Muzeum Rodziny Kossaków, eksponujące historię i dorobek Juliusza Kossaka, Zofii Kossak-Szczuckiej, Simony Kossak, Wojciecha Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec i Jerzego Kossaka.

W pawilonie, który miałby powstać w ogrodzie, swoją siedzibę widzi jednak Muzeum HERstorii Sztuki - inicjatywa obywatelska, która zawiązała się w maju tego roku w odpowiedzi na koncepcję Muzeum Historii Sztuki przedstawioną przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, właściciela Kossakówki. I choć Maria Anna Potocka wykluczyła funkcjonowanie na tak małej przestrzeni dwóch różnych instytucji, pomysłodawczynie Muzeum HERstorii Sztuki nie poddają się, zbierają podpisy pod petycją w w sprawie powołania nowej instytucji.

- Na siedzibę nowego podmiotu inicjatywa proponuje teren przy willi Kossakówka, obok Muzeum Rodziny Kossaków. Projekt mgr inż. Artura Koczonia przewiduje małą przestrzeń ekspozycyjno-projekcyjną ok. 50 m2, biuro, kawiarnię literacką o formie nawiązującej do dawnego atelier Wojciecha Kossaka – informuje inicjatorka muzeum Joanna Warchał-Beneschi. - Kobiety z rodu Kossaków mogą stać się naszymi przewodniczkami oraz strażniczkami prawdziwej różnorodności światopoglądowej w miejscu poświęconym sztuce i historii kobiet - dodaje.

Według koncepcji MOCAK-u, w ogrodzie Kossakówki miałby powstać pawilon pełniący funkcje kulturalne oraz kawiarnię literacką. Jak zaznacza MOCAK, projekt będzie mógł powstać po uchwaleniu przez Radę Miasta Krakowa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Nowe zabudowania zostały pomyślane z uwzględnieniem stref witalności drzew w ogrodzie, któremu Muzeum HERstorii Sztuki proponuje nadać imię przyrodniczki Simony Kossak. Projekt podkreśla charakter willi Kossakówka jako wolnostojącego domu. Budynek wraz z uzupełniającymi obiektami pełniłby pożądaną rolę krakowskiego salonu otwartego, przyciągającego różnorodne środowiska – wyjaśnia Joanna Warchał-Beneschi.

Muzeum HERstorii Sztuki rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją w sprawie powołania nowej instytucji. Do dokumentu zostały dołączone wizualizację pokazujące, jak według inicjatorów koncepcji nowego muzeum mogłaby wyglądać przestrzeń Kossakówki wraz z budynkami, które mają powstać na terenie należącym do niej.

„W tej propozycji utrzymany zostaje charakter willi jako wolnostojącego domu, a nowe zabudowania biorą pod uwagę tak uciąglenie muru objętego nadzorem konserwatorskim, jak i strefy witalności drzew w ogrodzie. W kawiarni zacytowany został motyw podziału okien werandy Kossakówki, a przestrzeń na prezentację sztuki i historii kobiet nawiązuje do najbardziej rozpoznawalnego budynku zaprojektowanego przez architektkę w Krakowie, Bunkra Sztuki projektu Krystyny Różyskiej-Tołłoczko” - czytamy w opisie wizualizacji autorstwa Artura Koczonia.

Przypomnijmy, zabytkowy budynek wraz z ogrodem od grudnia 2019 roku należy do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, miasto zakupiło Kossakówkę od prywatnego właściciela za 4,4 mln zł. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 350 m2, co przekłada się na 200 m2 powierzchni wystawienniczej, wokół budynku rozciąga się 23-arowy ogród. Rewitalizacja budynku i przystosowanie do potrzeb wystawienniczych pochłonie ok. 7,5 mln złotych, a pierwsi zwiedzający mają pojawić się w muzeum z początkiem 2025 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska