https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków nie będzie się ubiegał o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Właśnie trwa nabór

Anna Piątkowska
Kraków był pierwszym polskim miastem, które zyskało miano Europejskiej Stolicy Kultury
Kraków był pierwszym polskim miastem, które zyskało miano Europejskiej Stolicy Kultury Joanna Urbaniec / Polska Press
Do 15 września miasta ubiegające się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku mogą składać wnioski do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kraków nie będzie się starał ponownie o to miano. - Byłaby to megalomania i pozbawianie szansy innych miast – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Idea Europejskiej Stolicy Kultury sięga 1985 roku, kiedy to program zainicjowała grecka minister kultury Melina Mercouri. Założeniem jest pielęgnowanie bogactwa kulturowego Europy, a miasta, którym zostaje przyznany tytuł, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy, w których odbywają się, przyciągające międzynarodową publiczność, wydarzenia artystyczno-kulturalne. W długoterminowej perspektywie mają zaś wspomagać rozwój miast.

Polska uczestniczy w programie od 2000 roku, kiedy to miano kulturalnej stolicy Europy uzyskał Kraków. W 2016 roku miano Europejskiej Stolicy Kultury przyznane zostało Wrocławiowi. Właśnie trwa, ogłoszony przez resort kultury, nabór wniosków na Europejską Stolicę Kultury 2029.

Kraków nie będzie się ubiegał o ponowne przyznanie tego miana, chce natomiast dzielić się doświadczeniem.

- Kraków był w wyjątkowej pozycji w roku 2000, piastując - obok dziewięciu innych ośrodków – zaszczytny tytuł milenijnego miasta kultury. Byłaby to megalomania i pozbawianie szansy innych miast – wyjaśnia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury. - Odcięliśmy wszystkie kupony od tego tytułu w 2000 roku, po dwóch dekadach sens tego tytułu widzimy we wszystkich inwestycjach kulturalnych i bardzo złożonym ekosystemie kultury, jaki mamy w Krakowie. To jest to, czym chcielibyśmy się dzielić z partnerami, którzy wystartują w konkursie o ten tytuł.

Cały proces ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury składa się z kilku etapów. Pierwszych kandydatów poznamy pod koniec tego roku, będą to miasta, które przejdą preselekcję na poziomie polskim. Ostateczną decyzję o przyznaniu tytułu podejmie Parlament Europejski podczas otwartego głosowania. W 2029 roku Europejskimi Stolicami Kultury będą dwa miasta, jedno z Polski, drugie ze Szwecji. Z polskich miast w konkursie wystartują, m.in. Katowice i Kielce wraz z miastami koalicyjnymi Ostrowcem, Starachowicami i Sandomierzem.

Z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury wiąże się - oprócz rozgłosu - także zastrzyk unijnej gotówki na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej, obecnie to 1,5 mln euro.

- Bardzo ważne jest to, co towarzyszy każdemu konkursowi, czyli reforma sektora kultury, poderwanie lokalnych środowisk na rzecz wspólnego działania i na rzecz zdobycia takiego tytułu. To bardzo ożywczy proces, widzieliśmy jego pozytywne skutki wśród tych wszystkich miast, które aplikowały o tytuł na rok 2016 – dodaje Robert Piaskowski.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
A czy nie zapomniano o Łodzi? Łódź to nie tylko przemysł (głównie włókienniczy, odzieżowy), ale także kultura. Tam jest Wyższa Szkoła Filmowa, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych (czyli jest to jak gdyby stolica polskiego kina), Teatr Wielki. Tam urodzili się m. in. Artur Rubinstein (światowej sławy pianista, także kompozytor), literaci

- prozaik Władysław St. Reymont i poeta Julian Tuwim, znany aktor Władysław Hańcza.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska