https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Od piątku w Muzeum Czartoryskich niezwykła wystawa sztuki starożytnej

Anna Piątkowska
W Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale prezentowane są zabytki pochodzące z kolekcji Czartoryskich i kolekcji Potockich
W Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale prezentowane są zabytki pochodzące z kolekcji Czartoryskich i kolekcji Potockich Andrzej Banas
Główna część ekspozycji w Galeria Sztuki Starożytnej to zbiory z kolekcji Władysława Czartoryskiego. Ich uzupełnieniem jest zbiór obiektów z kolekcji Potockich zakupiony przez MNK w ubiegłym roku. Od piątku, 7 maja w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich nowa wystawa stała.

FLESZ - Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Trzon wystawy sztuki starożytnej w Arsenale stanowi zbiór starożytności pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX wieku. Istotnym uzupełnieniem tego zbioru jest zespół obiektów Artura Potockiego, zakupiony od spadkobierców pod koniec ubiegłego roku. Łącznie na wystawie w Arsenale prezentowanych jest 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji, Italii. Najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.

- Zabytki rzeźby i rzemiosła artystycznego, którego najcenniejszą częścią są marmurowe posągi i fragmenty sarkofagów rzymskich pozyskane w 1830 roku w Rzymie, przechowywane były w pałacu w Krzeszowicach pod Krakowem do czasu II wojny światowej. W 1940 roku, zanim Hans Frank przejął pałac, Pelagia Potocka, wówczas kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, aby uchronić kolekcję sprowadziła ją do Krakowa. Wówczas część tego zbioru obejmującego 230 zabytków - w tym 147 dzieł sztuki antycznej oraz malarstwo i rzemiosło - znalazła schronienie w Muzeum Książąt Czartoryskich i jako depozyt przeszła w 1950 roku pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Dorota Gorzelany.

Od tamtego czasu rozpoczęło się naukowe opracowywanie obiektów. Równocześnie Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Wydziałem Konserwatorskim Akademii Sztuk Pięknych prowadziło intensywne działania konserwatorskie w ramach długoletnich przygotowań do otwarcia stałej Galerii Sztuki Starożytnej.

Pierwotnie otwarcie wystawy zaplanowane było na 22 kwietnia 2021, jednak ze względu na sytuację pandemiczną termin został przeniesiony na 7 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska