MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Papamobile znów na Franciszkańskiej pod Oknem Papieskim

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem historycznym, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu.
Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem historycznym, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu. IPN
Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”. W Krakowie otwarcia ekspozycji o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła do ojczyzny dokonał dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Atrakcją jest na niej replika papamobile, która stanęła na Franciszkańskiej pod słynnym Oknem Papieskim.

Przed oraz po wernisażu można było obejrzeć film dokumentalny „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełniony wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. ks. abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, dr Adam Pleskaczyński dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, któzy również zabrał głos. IPN w Krakowie reprezentowała zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń.

Przybyli goście mieli niezwykłą okazję zobaczyć z bliska wierną rekonstrukcję papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, która jest prezentowana na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

W Krakowie wystawę można oglądać do 7 czerwca 2024 r. do godzin wieczornych. Następnego dnia, w sobotę, stanie na rynku w Nowym Targu, gdzie o godz. 12 dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN dr Adam Pleskaczyński oraz zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń dokonają jej otwarcia.

Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w atrakcyjny sposób przedstawia pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką będzie prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce.

Wystawę uświetnił pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W województwie małopolskim ekspozycja będzie prezentowana również w Nowym Targu, gdzie będzie można ją oglądać 8 czerwca od godz. 12 na nowotarskim rynku.

Co robić gdy w samolocie zatyka nam uszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska