Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powstanie wystawa o placu Centralnym, muzealnicy szukają pamiątek

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Nowej Huty gromadzi pamiątki związane z Placem Centralnym
Muzeum Nowej Huty gromadzi pamiątki związane z Placem Centralnym Andrzej Banas / Polska Press
Sukienka z Mody Polskiej, pamiątki z Cepelii a także wspomnienia mieszkańców mogą trafić na wystawę dotyczącą placu Centralnego, która powstaje w Muzeum Nowej Huty. Muzealnicy poszukują pamiątek związanych z tym miejscem, które staną się częścią ekspozycji.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Plac Centralny im. Ronalda Reagana to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Nowej Hucie ze względu na architekturę i przeznaczenie otaczających go budynków, rolę komunikacyjną czy wielość funkcji, jakie pełnił przez dziesięciolecia.

Plac o kształcie pięcioboku z odchodzącymi od niego pięcioma szerokimi arteriami powstał w latach 1952-1955. Zaprojektowany przez Tadeusza Ptaszyckiego oraz Martę i Janusza Ingardenów plac Centralny nigdy nie zyskał pierwotnego kształtu, np. w jego centralnym punkcie miał stanąć obelisk, zaplanowany był także budynek teatru, za którym, na Łąkach Nowohuckich, miało rozciągać się jezioro. Zamiast teatru powstało Nowohuckie Centrum Kultury. Nie stanął także budynek nowohuckiego ratusza. Choć realizacja placu Centralnego odbiegała od pierwotnych założeń i tak pozostał on reprezentacyjnym punktem dzielnicy, przy którym mieściły się m.in. księgarnia Skarbnica, dom Moda Polska z ekskluzywną odzieżą, Cepelia.

Muzeum Krakowa postanowiło stworzyć specjalną wystawę poświęconą temu miejscu i prosi krakowian o pomoc w jej przygotowaniu.

Szopka autorstwa Marzeny Dłużniewskiej pojawiła się w świątecznej produkcji Netflixa

Krakowska tradycja szopek uwieczniona w świątecznym filmie N...

„Zwracamy się z prośbą do nowohucian o możliwość udostępnienia zdjęć lub przedmiotów związanych z tych miejscem. A może ktoś z Was zna osoby, które pracowały w którymś z budynków przy placu Centralnym lub po prostu opowiedzieć czym dla niego jest plac Centralny? A może miło wspominacie zakupy przy placu Centralnym czy wizyty w Międzynarodowym Klubie Prasy i Książki. Albo posiadacie książkę ze "Skarbnicy", sukienkę z "Mody Polskiej" lub ozdobę z Cepelii?”- zachęcają muzealnicy.

Nie określamy przedziału czasowego. Interesuje nas plac Centralny od lat 50. XX wieku do współczesności, to jak go postrzegano w przeszłości i jak postrzega się go współcześnie, oraz to, jak zmieniał się na przestrzeni lat - zaznacza kurator wystawy Bartosz Arkuszewski.

Pamiątki należy przekazać z zachowaniem specjalnych zasad bezpieczeństwa - najpierw trzeba będzie wykonać zdjęcia pamiątek i przesłać je wraz z krótkim opisem czy wspomnieniem na adres kuratorów wystawy: Bartosza Arkuszewskiego ([email protected]) lub Piotra Kapusty ([email protected]) lub skontaktować się z Muzeum Nowej Huty pod numerem telefonu 12 446 78 21.

Z każdą z osób muzealnicy skontaktują się indywidualnie, w celu omówienia szczegółów i umówienia ewentualnego spotkania.

Zapraszamy do kontaktu osoby, które zechciałyby podzielić się z nami swoimi wspomnieniami lub opowieściami o placu Centralnym. Zachęcamy do tego szczególnie osoby, które mieszkają lub mieszkały w okolicy placu Centralnego, pracują lub pracowały, w którymś z pobliskich punktów handlowo-usługowych lub są czy były ich klientami. Każde wspomnienie i powiązana z nim historia człowieka jest dla nas ważne

- zachęca Bartosz Arkuszewski.

Zbiórka pamiątek i wspomnień potrwa przez najbliższe dwa miesiące, do połowy stycznia 2021 roku. Otwarcie wystawy, której tematem ma być plac Centralny, planowane jest na wrzesień 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska