- Ja bym nie chciał, żeby ta symbolika otwartości była tylko symboliką. W kampanii wyborczej mówiłem o tym, że Kraków musi być otwarty na mieszkańców i ten dialog z nimi powinien być jak najszerszy. Stąd tą ławeczkę, która jeździła z nami w czasie kampanii zastąpi ta i ona także będzie z nami jeździć po całym Krakowie. Ponieważ urząd nie jest po to żeby się zamykać, tylko też po to żeby czasem gdzieś pojechać - mówił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski
Jak dodał, ma już kilka zgłoszeń od mieszkańców m.in. Opatkowic czy ulicy nad Drwinką. Przypomniał także o aplikacji, dzięki której mieszkańcy będą mogli głosować w BO, czy w referendach lokalnych. Będzie ona również pomocna w załatwianiu wielu urzędowych spraw. Aplikacja, jak mogliśmy usłyszeć, jest w procesie powstawania i pod koniec wakacji powinna już działać.
Prezydent przypomniał także o kolejnej kampanijnej obietnicy - zwiększeniu budżetu dla dzielnic oraz referendum lokalnym, które corocznie będą mogły przeprowadzać dzielnice.
Dni Otwarte Magistratu
Aleksander Miszalski zaprosił również do zwiedzania krakowskiego magistratu. W ramach Dni Otwartych będzie można zobaczyć miejsca niedostępne na co dzień dla mieszkańców, a także gabinet Prezydenta czy Salę Obrad Rady Miasta.
Wydarzenia w budynku przy placu Wszystkich Świętych 3–4 rozpoczęły się o godz. 10.00. Po zarejestrowaniu się będzie można odwiedzić sale im. Juliusza Lea oraz Kupiecką, w których rady dzielnic miasta Krakowa przygotowały specjalne prezentacje z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Będzie można także odwiedzić gabinet przewodniczącego Rady Miasta Krakowa i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zabytkowym fotelu, w którym zasiadał Józef Dietl, słynny prezydent Krakowa (1866–1874). Wejścia do gabinetu odbywają się w zorganizowanych grupach, począwszy od godz. 10.00, co pół godziny, z ostatnim wejściem o godz. 15.00.
Zwiedzanie magistrackich budynków to najbardziej popularna i ceniona atrakcja każdej edycji wydarzenia. Spacery w obydwu lokalizacjach odbywać się będą również w zorganizowanych grupach. Poprowadzą je znani i lubiani krakowscy przewodnicy. Aby wziąć udział w spacerze, należy się zapisać na oznaczonych stanowiskach, usytuowanych w wejściach do obu budynków.
- pałac Wielopolskich, pl. Wszystkich Świętych 3–4: godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00
- ratusz podgórski, Rynek Podgórski 1: godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00
„Tajemnice podgórskiego magistratu” przed uczestnikami spaceru odsłoni Jakub Jastrzębski – znawca architektury Krakowa przełomu XIX i XX wieku, współtwórca popularnego facebookowego profilu „Igraszki z czasem”, na co dzień pracownik Muzeum Krakowa. Trasa spaceru obejmuje otoczenie i wnętrza dawnej siedziby władz miasta Podgórza.
Dzień Otwarty Magistratu w dawnym ratuszu podgórskim uświetnią minirecitale fortepianowe w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego. Wystąpią: Małgorzata Machowska, Emma Czubak, Filip Kostecki, Leon Wołk-Popielski i Michał Kapanowski. W programie utwory: J.S. Bacha, F. Chopina, F. Mendelssohna, L. van Beethovena i A. Dwořáka – godz. 11.50, 12.50, 13.50, 14.50, 15.50.
Po co są strefy czystego transportu?
