https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sezon na tężnie solankowe zamknięty. Na lecznicze spacery trzeba poczekać do wiosny

Marcin Banasik
Tężnia nad zalewem nowohuckim
Tężnia nad zalewem nowohuckim ZZM
"Jak wiemy, temperatury są coraz niższe, a to tężniom nie służy! Poza tym, wymagają małego liftingu po całym sezonie" - wyjaśniają urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej. Tężnie nad zalewem Nowohuckim i przy zalewie Bagry zostaną ponownie uruchomione na wiosnę. Termin nie jest podawany, a zależy od tego, kiedy pojawią się pierwsze ciepłe dni wiosny.

Walory lecznicze

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu.

Godzinny spacer przy tężni

Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska