FLESZ - Rynek pracy odporny na pandemię

- 13 września 2021 roku, dyrektorzy Narodowego Starego Teatru: Waldemar Raźniak oraz Beniamin M. Bukowski wręczyli powołania do Rady Artystycznej Starego Teatru - poinformowała Barbara Kwiatkowska ze Starego Teatru. - W jej skład weszli: Anna Dymna, Katarzyna Krzanowska, Roman Gancarczyk, Radosław Krzyżowski, Jan Peszek, Łukasz Stawarczyk oraz Krzysztof Zawadzki.
Rada w obecnym składzie będzie działała do 31 sierpnia 2024 roku.
W ostatnich latach to właśnie rada artystyczna była odpowiedzialna za opracowanie programu Starego Teatru. Po raz pierwszy powołana została w styczniu 2018 roku. Wyłoniony spośród aktorów organ miał być lekarstwem na konflikt między artystami a ówczesnym dyrektorem Starego, Markiem Mikosem.
Nowy dyrektor teatru - Waldemar Raźniak - postanowił zachować radę, tradycją sceny przy ul. Jagiellońskiej jest, że zespół aktorski ma wpływ na charakter i kształt artystyczny prezentowanych produkcji.
- Rada artystyczna bądź zastępca dyrektora do spraw artystycznych będą wyłonieni z zespołu aktorów. Zdecydowaliśmy się wspólnie na takie rozwiązanie. Zespół tego teatru udowadnia, że chce mieć głos - zapowiadał rok temu Waldemar Raźniak.
W poprzedniej radzie zasiadali: Anna Dymna, Dorota Segda, Ewa Kaim, Anna Radwan, Radosław Krzyżowski, Roman Gancarczyk, i Krzysztof Zawadzki.
Co zaproponują dyrektorski duet Waldemar Raźniak i Beniamin M. Bukowski oraz nowa Rada? Czekamy.
- W sierpniu rozpoczną się próby do premier sezonu artystycznego 2021/2022 - zapowiadał w maju dyrektor Waldemar Raźniak, a dobór repertuaru był związany z trzema kryteriami - charakterystyką i potrzebami aktorów, wyborem wysokiej jakości literatury oraz oczekiwaniami widowni. I zgodnie z nimi jako pierwsza zostanie pokazana sztuka "Trąbka do słuchania" wg Leonory Carrington w reż. Agnieszki Glińskiej. W drugiej kolejności premierę będą miały "Ptaki" Arystofanesa w reż. Jana Klaty. W repertuarowych planach jest także "Sen Nocy Letniej" Szekspira w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego oraz spektakl Ewy Kaim.
To spektakle, które jeszcze przed nami. Z kolei dyrektor artystyczny, Beniamin M. Bukowski podkreślał:
- Przy konstruowaniu tego programu zależało nam, żeby literatura była pojmowana w bardzo specyficzny sposób - jako punkt wyjścia. Mamy przeświadczenie, że literatura - zarówno ta klasyczna, jak i ta współczesna - może w teatrze, kiedy jest przetworzona w twórczy sposób, być narzędziem do diagnozowania otaczającej nas rzeczywistości.