Za wynalazcę urządzenia latarni magicznej uznaje się żyjącego w XVII w. jezuitę Athanasiusa Kirchera, który skonstruował latarnię i opisał urządzenie w książce „Ars Magna Lucis et Umbrae”, ale pierwsze wzmianki i jej prototyp datowane są już na XV w.
Urządzenia długo otaczała aura tajemniczości, znane były niewielkiemu gronu wtajemniczonych, używane były przez wędrownych kuglarzy do pokazów magicznych, dzięki którym „pojawiały” się zjawy. Na krakowskiej wystawie rzutnikom z kolekcji MuFo towarzyszy pokaz bajek, takie domowe urządzenia do projekcji popularne były w latach 70. i 80. XX wieku.
To właśnie latarniom magicznym zawdzięczamy pokazywane w europejskich miastach „Fantasmagorie”, czyli spektakle stworzone pod koniec XVIII w. przez Etienna-Gasparda Roberta, które można nazwać pierwszymi w wyreżyserowanymi horrorami. Popularność latarni wzrosła w XIX wieku, zaczęły być wykorzystywane w życiu codziennym.
Na wystawie w MuFo prezentowane są XIX-wieczne latarnie magiczne oraz XX-wieczne diaskopy ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie.

- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie