Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zniszczono rzeźbę pielgrzyma w Parku Bednarskiego. Stała tam... nielegalnie [ZDJĘCIA]

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Konrad Kozlowski/Polskapress
"Blind Pilgrim" (Ślepy Pielgrzym) to rzeźba Tomasza Górnickiego, którą - nie uzgadniając tego z konserwatorem zabytków ani Zarządem Zieleni Miejskiej - postawił w Parku Bednarskiego. Praca artysty znanego z pozostawiania rzeźb w przestrzeni miejskiej bez uprzedzenia bardzo szybko została jednak zniszczona.

Zniszczona rzeźba pielgrzyma w Parku Bednarskiego

Nie prosi o pozwolenia ani eleganckie miejsca wystawowe. Tomasz Górnicki, rzeźbiarz młodego pokolenia związany obecnie z Krakowem, słynie z pozostawia rzeźb w przestrzeni miejskiej bez ostrzeżenia i wcześniejszych na to zezwoleń. Obiekty wpisuje w architekturę miejsc, pozostawiając je w opuszczonych budynkach, pod mostami lub przymocowane do punktów, które na co dzień mija się niezauważone. Niektóre z jego dzieł znikają tak szybko, jak szybko się pojawiły - kradzione lub niszczone, inne - pozostają w nich na dłużej.

Tomasz Górnicki. Kim jest twórca rzeźby pielgrzyma?

Jedno z dzieł Górnickiego w ostatnich dniach stycznia znalazło swoje miejsce w Parku Bednarskiego. "Blind Pilgrim" stanął w pobliżu innych rzeźb tego parku, wpisując się z jednej strony w podgórską przestrzeń, z drugiej całkowicie różniąc od wszystkich postawionych tam dzieł. Siedzący w niewygodnej pozycji pielgrzym bez rąk, z materiałem zakrywającym twarz, jest kolejnym artystycznym podsumowaniem rzeczywistości Górnickiego - zagubiania i poszukiwania drogi, samotności i nieporadności.

Fascynują mnie miejsca zniszczone, opuszczone i samotne - tłumaczy rzeźbiarz

Kraków. Czyje są rzeźby dzieci w kamieniołomie Liban? Wiemy,...

- To kompozycyjnie piękne miejsce, trochę inne niż te, które wybieram zazwyczaj - powiedział dla portalu Głos24 autor pracy. - W tym przypadku jest to założenie parkowe. I rzeźba też jest w stylistyce rzeźbą parkową. Zależało mi na tym, aby umieścić obcy twór - rzeczywiście nielegalną rzeźbę, która nie powinna pasować - a jednocześnie, żeby to wyglądało, jakby była tam od bardzo, bardzo dawna. Stąd estetyka tej pracy. Do tego z tyłu, w tle, jest kościół, więc bardzo się to kompozycyjnie ładnie złożyło - dodał.

Rzeźba Pielgrzyma powstała w 2019 roku i od tej pory pojawiła się już w Gdańsku, Berlinie, Londynie i Warszawie. Wyceniana przez jedną z galerii na 15-20 tys. euro w Krakowie szybko została jednak zniszczona. To zaś prawdopodobnie przyspieszyło tylko reakcję Zarządu Zieleni Miejskiej, który zdążył już zwrócić się do artysty z pismem nakazującym usunięcie rzeźby z przestrzeni miejskiej.

Tajemnicze rzeźby w kamieniołomie Libana

To zresztą nie pierwsza taka sytuacja. Z końcem 2019 grudnia artysta umieścił rzeźby przedstawiające dzieci w kamieniołomie Liban. Pojawiły się tam figury nagiego chłopca stojącego na krawędzi poprzemysłowej konstrukcji i patrzącego w dół, a także dziecka otulonego chustą. Jak wyjaśniał, instalacja zrodziła się z lęku, którego doświadczył w obliczu rzeczywistości kryzysu ekologicznego, cywilizacyjnego i kulturowego.

- W moich miejskich realizacjach działam bez pozwolenia, często udając służby miejskie. Fascynują mnie miejsca zniszczone, opuszczone i samotne, widzę je jako odzwierciedlenie kondycji człowieka - tłumaczył nam wówczas. Już wtedy zapowiadał, że ta pierwsza w Krakowie nielegalna konstrukcja nie będzie ostatnią.

Jedna z pozostawionych w kamieniołomie rzeźb wkrótce została zniszczona. Jeszcze szybciej los ten spotkał drugą krakowską pracę Górnickiego, Ślepego Pielgrzyma, który, zdewastowany, stoi jeszcze w Parku Bednarskiego.

Kraków. Zniszczono rzeźbę pielgrzyma w Parku Bednarskiego. S...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska