W tym roku przypada 50-lecie rzeźby Smoka Wawelskiego dłuta Bolesława Chromego. Mierzącego sześć metrów wysokości, ziejącego ogniem smoka - symbol Krakowa - na co dzień można zobaczyć u stóp zamku na Wawelu, to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta.
Kulminacyjnym punktem obchodów 50-lecia Smoka Wawelskiego był urodzinowy piknik w odtworzonej wczesnośredniowiecznej osadzie na krakowskich Błoniach. Osadę zbudowała Drużyna Wojów Wiślańskich „Krak”, najstarsza w Krakowie i jedna z pierwszych w Polsce grup rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej.
W osadzie można było zatrzymać się u kowala, garncarza, jubilera, mincerza, tkacza i skórnika oraz zapoznać się z warsztatem i tajnikami średniowiecznych rzemieślników. Była także sposobność, by spróbować swoich sił w średniowiecznych zabawach plebejskich, takich jak: kręcioła, zwichrowane marsze, wyścigi w workach, słowiańskie zapasy czy zabawy w szewczyka i smoka oraz powalczyć o nagrody. W strefie rozrywki odbędzie się również potyczka smoczych armii.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- 15 objawów, które świadczą o tym, że możesz być zakażony nowym subwariantem Omikronu
Największe pożary we Francji od stu lat
