Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowsko-wrocławska wymiana artystyczna. Literackie miasta zapraszają początkujących pisarzy

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Projekt „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” jest skierowany do autorów związanych z dwoma polskimi Miastami Literatury, którzy są na początku literackiej kariery.
Projekt „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” jest skierowany do autorów związanych z dwoma polskimi Miastami Literatury, którzy są na początku literackiej kariery. Andrzej Banas
Autorzy z Krakowa zostaną zaproszeni na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast pisarze i poeci z Wrocławia będą mieli okazję zamieszkać w Krakowie. Organizowane przez Miasta Literatury UNESCO rezydencje artystyczne mają wesprzeć młodych twórców i zapewnić im dogodne warunki, by przez miesiąc mogli poświęcić się pracy literackiej.

FLESZ - Niższy VAT dla gastronomii?

Kraków i Wrocław jako jedyne w Polsce należą do sieci Miast Literatury UNESCO skupiającej łącznie 39 ośrodków z całego świata. Stolice obu województw w zakresie wydarzeń kulturalnych współpracują od kilku już lat, ale zainicjowany z początkiem marca program rezydencjalny jest pierwszym wspólnym działaniem skierowanym bezpośrednio do związanych z nimi pisarek i pisarzy.

Projekt „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” powstał z myślą o twórczyniach i twórcach literatury związanych z dwoma polskimi Miastami Literatury, którzy są na początku literackiej kariery. Skierowany jest co prawda do osób po debiucie książkowym, ale nieposiadających w swoim dorobku więcej niż dwóch wydanych tytułów. Jak podkreślają organizatorzy - Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Wrocławski Dom Literatury - adres zameldowania nie jest kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego, a do programu zaproszeni są pisarze, którzy w tych miastach się urodzili, mieszkają w nich, wydają lub o nich piszą.

Zainteresowani muszą więc być związani z Krakowem lub Wrocławiem, w czasie rezydencji pracować nad własnym projektem literackim oraz uczestniczyć w życiu literackim miasta, czyli wydarzeniach, spotkaniach promocyjnych czy wywiadach. Podczas pobytu rezydenci zostaną również poproszeni o napisanie tekstu ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy. Niedługi tekst reportażowy lub literacki będzie użyty w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze.

Proponowane przez miasta rezydencje odbędą się w maju tego roku. Mają one na celu wsparcie młodych twórczyń i twórców, zapewnienie im dogodnych warunków, by przez 30 dni mogli poświęcić się pracy literackiej. Organizatorom zależy także na stworzeniu szansy do zaprezentowania ich dorobku odbiorcom z całej Polski oraz umożliwienie nawiązania kontaktów z lokalnym środowiskiem zarówno twórczym, jak również wydawniczym.

Dodatkowym elementem programu jest integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska. Dla osób biorących udział w programie rezydencjalnym zostaną zorganizowane spotkania autorskie poświęcone ich twórczości, które odbędą się m.in. w Pałacu Potockich w Krakowie oraz w klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury

- informuje KBF.

Nabór do pierwszej edycji wspólnego programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia potrwa do 6 kwietnia 2021 roku. Aplikację zainteresowanych powinny zawierać wypełniony formularz dostępny na stronie internetowej Krakowa Miasta Literatury UNESCO lub Wrocławskiego Domu Literatury, biogram zainteresowanego lub CV oraz jednostronicowy fragment autorskiego tekstu.

Literackie rezydencje to kolejny poziom współpracy polskich Miast Literatury UNESCO. Kraków i Wrocław angażują się razem także w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców zapewniającej bezpieczne i odpowiednie warunki do życia i pracy dla pisarzy, których twórczość stała się przyczyną ich politycznego prześladowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska