Tegoroczny zjazd odbywa się pod hasłem: "Kraków miastem Krystyn". Trwa od 12 do 14 marca. "Dziennik Polski" jest jednym z patronów tego wydarzenia.
Krystyny podczas kolejnych zjazdów poznają polskie miasta, zwiedzają je, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, koncertach, spektaklach teatralnych, operach, wydarzeniach folklorystycznych, wystawach.
Przypomnijmy: Zjazd Krystyn wymyśliła Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, a później wicemarszałek Senatu, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. Krystyny - z całej Polski, a nawet z różnych stron świata - spotykają się i integrują z okazji swoich imienin, które przypadają 13 marca. Po raz pierwszy zjazd Krystyn odbył się w 1998 r. w Katowicach, kolejne edycje wędrują po Polsce. W historii zjazdu nie było ani roku przerwy, nie licząc zjazdu online w 2020 roku - w czasie pandemii covid-19.
W Krakowie Zjazd Krystyn odbywa się po raz drugi - wcześniej takie spotkanie zostało zorganizowane w stolicy Małopolski w 2002 r., uczestniczyło w nim wtedy prawie 500 Krystyn, które przyjechały w wiankach na głowie i z czerwonymi koralami na szyi.
Krystyny co roku na swoich zjazdach mają inne, jednakowe nakrycia głowy. Obecnie w Krakowie noszą ciemnozielone kapelusze - panie założyły je już pierwszego dnia na spotkanie w magistracie, a jutro będą w nich szły w pochodzie Krystyn spod Barbakanu na Rynek, pod pomnik Adama Mickiewicza. Organizatorki do udziału w dorocznym imieninowym zjeździe - a szczególnie właśnie w przemarszu spod Barbakanu (początek o godz. 12.15 w środę, 13 marca) - zapraszają wszystkie Krystyny i małe Krystynki, z Krakowa i okolic. A ponieważ 13 marca imieniny obchodzą także Bożeny, one również są zachęcane do dołączenia do tego kobiecego spotkania.
W programie zjazdu na środę i czwartek znalazły się:
13 marca
- Zwiedzanie Krakowa z przewodnikami (krakowskie muzea)
- O godz. 12.15 spotkanie ok. 400 Krystyn w jednakowych kapeluszach przy Barbakanie i wspólny przemarsz w towarzystwie orkiestry i Bractwa Kurkowego na Rynek Główny
- Złożenie wiązanki kwiatów wieszczowi Adamowi Mickiewiczowi przez Krystyny
- O godz. 13 - powitanie Krystyn przez przedstawicieli władz miasta i zaproszonych gości przy pomniku Adama Mickiewicza
- Odegranie Hejnału Krystyn skomponowanego przez Janusza Bieleckiego, a także pamiątkowe zdjęcie Krystyn
- Wieczór Krystyny spędzą w Operze Krakowskiej, gdzie o godz. 18.30 zobaczą operę "Nabucco" Giuseppe Verdiego
14 marca
- Godz. 10 - rejs statkiem po Wiśle pod hasłem "Kraków jakiego nie znacie"
- Godz. 11.30 - zwiedzanie Muzeum Krakowa - oddziału Rynek Podziemny z przewodnikiem.
Według najnowszych danych z rejestru PESEL w Polsce są teraz ok. 403 tysiące Krystyn. Pod koniec stycznia br. imię to zajmowało 11. miejsce pośród imion żeńskich, które można najczęściej spotkać w naszym kraju. Obecnie nie jest często nadawane, ale - jak zwracają uwagę organizatorki Zjazdu Krystyn - na tych spotkaniach pojawiają się ostatnio również małe Krysie, w wieku ok. 8-10 lat.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
