Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci 26. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły ogłoszeni. „Zielona granica” Agnieszki Holland Najlepszym Filmem

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland Materiały prasowe
W poniedziałek wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się gala Polskich Nagród Filmowych - Orłów. „Zielona granica” Agnieszki Holland zdobyła statuetkę za Najlepszy Film. Reżyserka odebrała też Orła za Osiągnięcia Życia. Najwięcej – bo aż sześć statuetek – zdobył „Kos” Pawła Maślony. Został nagrodzony w kategoriach: Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepszy Dźwięk, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Najlepsze polskie filmy, znakomite seriale, poruszające dokumenty, wybitni twórcy i niezapomniane wcielenia aktorskie, plejada gwiazd i ogromne emocje. Tak przebiegała gala 26. Polskich Nagród Filmowych Orły.

O tym, do kogo trafiły prestiżowe statuetki, zdecydowało ponad 800 członków Polskiej Akademii Filmowej w tajnym głosowaniu. Jego wyniki – jak co roku – pozostawały ściśle chronioną tajemnicą aż do momentu otwarcia kopert na scenie Teatru Polskiego. Za przeprowadzenie głosowania, liczenie głosów i utrzymanie ich w tajemnicy, odpowiadała światowa doradczo-audytorska firma PwC – ta sama, która odpowiada za przebieg głosowania Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary.

Głosami członków Polskiej Akademii Filmowej tytuł Najlepszego Filmu 26. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły zdobyła „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland, wyprodukowana przez Metro Films.

Orła dla Najlepszego Reżysera za film „Kos” odebrał Paweł Maślona. Nagroda za Najlepszy Scenariusz przypadła Michałowi A. Zielińskiemu, również za „Kosa”.

Najlepsze pierwszoplanowe role aktorskie zdaniem Akademii stworzyli: Magdalena Cielecka w filmie „Lęk” i Eryk Kulm w filmie „Filip. Orły za najlepsze role drugoplanowe trafiły do: Agnieszki Grochowskiej za kreację aktorską w filmie „Kos” i Tomasza Schuchardta za rolę w filmie „Doppelgänger. Sobowtór”.

Najlepszym Filmowym Serialem Fabularnym okazał się „1670” w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli, wyprodukowany przez Akson Studio dla serwisu streamingowego Netflix.

W kategorii Najlepszy Dokument triumfował film „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka, wyprodukowany przez Telemark. Statuetkę w kategorii Odkrycie Roku odebrał Grzegorz Dębowski za reżyserię filmu „Tyle, co nic”. Nagrodę Publiczności otrzymali „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

Statuetkę Orła za Osiągnięcia Życia odebrała Agnieszka Holland, która powiedziała:

– Dobre filmy można robić tylko, jeżeli jest się wolnym i jeżeli nie odczuwa się strachu. A jeżeli nawet odczuwa się strach, to wie się, że największym zwycięstwem jest go pokonać.

Za Najlepszy Film Europejski Polska Akademia Filmowa uznała „W trójkącie” w reż. Rubena Ostlunda.

Podczas gali wręczenia tegorocznych Orłów ogłoszono również, kto podczas kolejnej dwuletniej kadencji będzie piastować funkcję Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej. Został nim dotychczasowy Prezydent Akademii - Dariusz Jabłoński.

Galę 26. Orłów poprowadzili Karolina Korwin-Piotrowska i Błażej Hrapkowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska