MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miesiąc Fotografii skieruje obiektyw na sztukę Afryki Subsaharyjskiej

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Afryka Subsaharyjska to temat główny tegorocznej odsłony Miesiąca Fotografii w Krakowie
Afryka Subsaharyjska to temat główny tegorocznej odsłony Miesiąca Fotografii w Krakowie fot. Shawn Newson
Kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń podzielonych na trzy sekcje - Wystawa Centralna pod hasłem "Afrotopie", Sekcja ShowOFF oraz Sekcja FRINGE - tak w skrócie przedstawia się tegoroczna odsłona Miesiąca Fotografii w Krakowie. Wydarzenie od tego roku odbywa się w formule biennale – co dwa lata.

- Planowana wystawa będzie największą prezentacją sztuki współczesnej Afryki Subsaharyjskiej w regionie środkowoeuropejskim. Koncentrować się będzie przede wszystkim na tematyce projektów i wizji przyszłości powstających w obszarze współczesnej kultury afrykańskiej - termin „Afrotopia” został zapożyczony od tytułu słynnej książki Felwine’a Sarra. Skupimy się na różnorodnych tematach obecnych we współczesnej sztuce wizualnej Afryki: relacjach z ziemią i naturą, duchowości i ceremonii, dziedzictwie i tożsamości postkolonialnej, modzie i stylu życia, afrofuturyzmie i innowacji, narracjach dotyczące płci i LGBTQ+, świadomości zdrowia psychicznego – zapowiada Tomasz Gutkowski, prezes Fundacji Sztuk Wizualnych, inicjator Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Jak mówią kuratorzy Amy N. Muhoro, Malaika Nabila i Witek Orski, tegoroczna edycja wyniknęła z potrzeby opowiedzenia „o czymś, o czym wciąż niewiele wiemy” – o prawdziwej, współczesnej Afryce, kontynencie licznych kontrastów.

Wystawie głównej towarzyszyć będzie rozbudowany program wydarzeń: spotkań, debat, warsztatów, wykładów i projekcji poświęconych edukacji o współczesnej kulturze Afryki oraz aspektom życia diaspory afrykańskiej w Europie Środkowej.

W tym roku nie zabraknie również niezwykle ważnej części Miesiąca Fotografii, jaką jest Sekcja ShowOFF, podczas której prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórczyń i twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. ShowOFF to z jednej strony platforma edukacji i promocji o międzynarodowym charakterze, z drugiej zaś wgląd w zainteresowania oraz kreatywność artystek i artystów stojących u progu kariery. Swoje prace zaprezentują: Angelika Gad "Pozdrowienia ze wsi", Marta Wojnarowska "Fragment… ja", Yehor Lemzyakoff, Documentary Fashion "Moda dokumentalnie", Gabriela Marciniak "Wczesna emerytura", Zdulsky "Laboratorium dzikich kwiatów", Yasmin Nebenführ "Listen Like Thieves".

Sekcja FRINGE to całoroczny projekt organizowany w ramach Miesiąca Fotografii, będący stałą platformą wymiany energii młodych środowisk twórczych skupionych wokół polskich uczelni artystycznych. Podczas każdej edycji festiwalu odbywa się wystawa prezentująca aktualne prace artystów związanych z FRING’em.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska