FLESZ - Fake news, dezinformacja czyli rosyjska propaganda ROZMOWA

Teksty Osieckiej nuciła cała Polska. Jeremi Przybora wliczył ją do "trójcy wieszczów polskiej piosenki" obok Jonasza Kofty i Wojciecha Młynarskiego, Jan Kott określał "poetką złamanego koloru". Nic, co wyszło spod jej pióra, nie straciło na aktualności – jej piosenki śpiewają i na nowo aranżują kolejni. "Na zakręcie", "Wariatka tańczy", „Ucisz serce”, „Nie żałuję" czy "Okularnicy" wybrzmią po raz kolejny na scenie już w poniedziałek, 7 marca. W Piwnicy pod Baranami zaśpiewa je Agnieszka Grochowicz.
– Piosenki Agnieszki Osieckiej towarzyszyły mi od wczesnych lat, kiedy zapoznała mnie z nimi moja mama. To doskonałe literacko utwory, które z jednej strony niebywale trafnie diagnozują rzeczywistość, z drugiej – opowiadają o sprawach uniwersalnych, przemijaniu życia, miłości, o uczuciach, emocjach, o samotności. Ale Agnieszka Osiecka potrafiła też świetnie bawić się językiem, ironizować, tworzyć – jaka sama mówiła – piosenki-zabaweczki – mówi wokalistka. – Jej piosenki były wielką inspiracją dla mnie zarówno jako wykonawczyni, jak również osoby, która tworzy własny repertuar. Postać poetki, która z odwagą i szczerością przekazuje za pośrednictwem piosenek swoje przemyślenia i emocje, daje kolejnym kobietom siłę do tworzenia - podkreśla Agnieszka Grochowicz.
Jako autorka tekstów Osiecka debiutowała w Studenckim Teatrze Satyryków, z którym była związana od 1954 do początku lat 70.
Ostatnie utwory, uznane przez krytykę za najlepsze w jej dorobku, napisała w latach 1994–1996 dla Teatru Atelier w Sopocie. W ciągu życia napisała łącznie około 2 tys. tekstów piosenek, wydanych m.in. w takich tomach, jak "Kolory" (1963), "Wyszłam i nie wróciłam" (1969), "Listy śpiewające" (1970), "Sztuczny miód" (1977), "Żywa reklama" (1985), "Śpiewające piaski" (1989) i "Opisane szopki" (1991).
– Dla mnie jako wykonawczyni interesujące są zawarte w piosenkach bardzo piękne i istotne komunikaty emocjonalne. Osiecka dużo rozmawiała z ludźmi, wsłuchiwała się w ich historie, w siebie. Przez twórczość filtrowała wspólne wszystkim tematy, pisząc piosenki, które były wypadkową przemyśleń i emocji – przyznaje Agnieszka Grochowicz. – Zależało mi, żeby wybrać piosenki z różnych lat, utwory, które są dla mnie ważne, które pokazują tematy, jakie podejmowała, i które zostały skomponowane przez różnych kompozytorów. Agnieszka Osiecka zdecydowanie miała szczęście do wyjątkowych kompozytorów. Również dzięki temu ten repertuar jest niebywale różnorodny.
W repertuarze koncertu znalazły się piosenki, do których muzykę stworzyli Seweryn Krajewski, Andrzej Zieliński, Zygmunt Konieczny, Jerzy Satanowski, Jarosław Abramow, Przemysław Gintrowski i Ewa Kornecka. Znane utwory zyskają aranżacje z pogranicza jazzu i muzyki rozrywkowej, balansując od smooth-jazzowej liryki do mocniejszego uderzenia. Z Agnieszką Grochowicz wystąpią Jarosław Olszewski (fortepian) i Antoni Dębski (bass).
Koncert odbędzie się 7 marca 2022 o godz. 19 roku na scenie Kabaretu Piwnica pod Baranami. W murach, które wielokrotnie gościły Agnieszkę Osiecką, na scenie, z której rozbrzmiewały jej teksty z muzyką Zygmunta Koniecznego w wykonaniu Anny Szałapak.
Agnieszka Grochowicz - wokalistka, autorka tekstów piosenek. Piosenki dotychczas napisała z kompozytorami takimi, jak m.in Jerzy Derfel, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki, Ewa Kornecka, Włodzimierz Nahorny, Janusz Grzywacz, Mirosław Czyżykiewicz. Dyplomowana aktorka, absolwentka PWST Kraków. Koncertowała w Piwnicy pod Baranami, Radio Kraków, Filharmonii Opolskiej, Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej oraz licznych instytucjach kultury na terenie całej Polski. Koncertowała także we Francji.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym